E55

WSJ: Priserna rusar på begagnade bilar

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 14 feb. 2022Publicerad: 14 feb. 2022

OMVÄRLDSSVEPET 14/2: Priserna på begagnade bilar i USA steg med 40,5 procent i januari jämfört med för ett år sedan. Den tyske förbundskanslern Olaf Scholz har rest till Moskva för att försöka hindra att Ryssland invaderar Ukraina.

ANNONS

Mest läst i kategorin

En gräns på 10 000 kronor föreslås av Riksbanken när det gäller kontantköp inom handeln. Arkivbild.
Ekonomi

Förslag: Gräns på 10 000 kronor för kontanthandel

12 mars 2026
matpriser
Ekonomi

Kaffe och choklad blir billigare – men annan mat riskerar högre priser

12 mars 2026
En bedrövad man pratar i en smartphone och tar sig för pannan. På bordet en bärbar dator. Det är vanligt med bedrägerier och många börjar med ett telefonsamtal. Bedragare riktar ofta in sig på äldre och vem som helst kan vli lurad, men det finns sätt att skydda sig.
Ekonomi

Bedragare lurar till sig mångmiljardbelopp – så skyddar du dig

12 mars 2026
Socialdemokraternas energipolitiske talesperson Fredrik Olovsson. Arkivbild.
Ekonomi

S kräver stopp för kritiserade elavgifter

12 mars 2026
En kvinna och en man. Ingen av Sveriges 290 kommuner är ekonomiskt jämställd mellan kvinnor och män
Ekonomi

Sverige är inte jämställt någonstans

12 mars 2026

Den tyske förbundskanslern Olaf Scholz har rest till Moskva för att försöka avvärja det överhängande krigshotet från Ryssland mot Ukraina. Detta efter att flera europeiska ledare, däribland Frankrikes Macron träffat Putin. Det toppar Financial Times med idag. (betalvägg)

Även Handelsblatt toppar med den tyska charmoffensiven för att undvika krig. Det är imorgon tisdag som Scholz och Putin kommer att träffas i Moskva. Förbundskansler Olaf Scholz avser då att klargöra att ”de tysk-ryska relationerna skulle skadas allvarligt under lång tid om Ryssland skulle vidta militära åtgärder”.

ANNONS

Moskva kräver bland annat skriftliga försäkringar om att varken Ukraina eller Georgien kommer att gå med i Nato. Också ett Natos tillbakadragande från Östeuropa till 1997 års nivåer och tillbakadragandet av amerikanska kärnvapen från Europa.

Den ryske östeuropaexperten Ivan Preobrazhensky uppger enligt Handelsblatt att det redan stod klart för Kreml att Scholz tillkännagivanden under hans besök i Moskva inte kommer att räcka.

Priserna för vissa begagnade bilar stiger nu över det ursprungliga värdet. Det rapporterar Wall Street Journal. (betalvägg)

Priserna på begagnade bilar steg med 40,5 % i januari jämfört med för ett år sedan, enligt uppgifter som släpptes i torsdags av Labour Department.

Orsaken är den långvariga lagerkrisen. Återförsäljarna har brist på nya fordon i butikerna vilket driver många köpare in på begagnatmarknaden där det också finns ett lågt utbud.

Thomas Gad, grundare och styrelseordförande för Y-mabs Therapeutics, har sett sig nödgad att sälja aktier på grund av det branta fallet i Y-mabs. Aktien har rasat mer än 85 procent på ett år, skriver Danska Börsen. (betalvägg)

I Norge rapporterar Dagens Näringsliv om stora klagomål på elleverantören GNP Energy.

ANNONS

Först efter att ett skidcenter kommit med en stämningsansökan mot GNP Energy för avtalsbrott fick de tillbaka pengar, skriver tidningen. (betalvägg).

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop