E55

Kommunpolitikerna ansvarar för hemtjänsten

Lars Rahm, enhetschef på Ivo, han säger att det är Ivos uppdrag att genom tillsyn visa på brister och med myndighetens medel se till att det blir bättre, men att det ytterst är de folkvalda politikernas ansvar att säkerställa att deras kommuninvånare får god och säker omsorg.
Lars Rahm, enhetschef på Ivo, säger att det är Ivos uppdrag att genom tillsyn visa på brister och med myndighetens medel se till att det blir bättre, men att det ytterst är de folkvalda politikernas ansvar att säkerställa att deras kommuninvånare får god och säker omsorg. (Foto: Magnus Fröderberg/Inspektionen för vård och omsorg)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 20 apr. 2026Publicerad: 20 apr. 2026

De som ytterst ansvarar för hemtjänstens kvalitet är kommunpolitikerna, men Ivo har tillsynsansvar och kan utfärda och återkalla tillstånd för privata hemtjänstföretag.

ANNONS
ANNONS

SPF Seniorernas Hemtjänstindex gör att hemtjänsten i alla landets kommuner kan jämföras och årets index visar att skillnaden i hemtjänstens kvalitet inom en kommun kan vara större än skillnaderna mellan olika kommuner.

Hemtjänsten har länge haft problem med personalbrist och med personalkontinuiteten, regeringen har därför har gett Socialstyrelsen i uppdrag att utveckla ett sätt att mäta personalkontinuiteten i hemtjänst och särskilt boende.

Regeringen menar att genom att på nationell nivå mäta personalkontinuitet kan kvalitet och trygghet för äldre följas och användas som underlag i utvecklingsarbete.

Kommunen och privata företag

Hemtjänsten, som berör ungefär 250 000 äldre, sköts både av kommunerna själva med kommunalanställd personal, och av privata företag som gör det fristående eller på uppdrag av kommunerna, det skriver Allas.

Det är myndigheten Inspektionen för vård och omsorg, Ivo, som har tillsynsansvaret för hemtjänsten och som kan utfärda och återkalla privata vård- och omsorgsbolags tillstånd.

All hemtjänst, både privat och kommunal, lyder under socialtjänstlagen, men kommunal hemtjänst behöver inga tillstånd från Ivo.

ANNONS

Lex Sarah

All personal har en skyldighet att rapportera missförhållanden i hemtjänsten och om det handlar om en allvarlig händelse ska anmälan skickas till Ivo,

ANNONS

En sådan anmälan kallas Lex Sarah och skyldigheten att anmäla gäller alla. Under 2024 och 2025 gjordes 361 Lex Sarah-anmälningar gällande hemtjänsten till Ivo.

Lars Rahm, enhetschef på Ivo, säger att Ivo gör kontroller på plats på äldreboenden och särskilda boenden för äldre men att de sällan är på plats för att kontrollera hemtjänsten då det är lite mer komplicerat eftersom den sker i den enskilda personers hem.

”Det kräver ju ett medgivande från den som får hemtjänstinsatser. Vi kan inte bara oanmält dyka upp, av respekt för den enskilda människan. Men det är klart att vi skulle kunna få ett medgivande, så att vi kan tillsyna. Då skulle vi i så fall hypotetiskt titta på hur brukaren interagerar med personalen och hur personalen jobbar”, säger han till Allas.

Han berättar att det här har skett vid enstaka tillfällen och att Ivo inte kan kringgå att få medgivande från den enskilda och att vissa personer kanske inte har förmåga att ge ett sådant medgivande.

Om Ivo får in flera anmälningar om samma hemtjänst lägger de ihop anmälningarna med alla synpunkter och klagomål, även rapportering i media kan då ingå.

Finns en underrapportering

Lex Sarah bygger på att personal ska anmäla fel, men det är sedan kommunens egen hemtjänst eller vårdföretaget som utreder sig själv och beslutar om det ska rapporteras till Ivo.

Det här innebär att det kan finnas Lex-Sarah-anmälningar som aldrig rapporteras till Ivo utan bara blir interna utredningar.

”Med tanke på signaler och klagomål om hur dåligt det funkar, och med tanke på hur många insatser som sker dagligen har vi har grund för att säga att det generellt finns en underrapportering”, säger Lars Rahm till Allas.

ANNONS

Måste finnas tillit

När Ivo får in en Lex-Sarah-anmälan tittar myndigheten på hur organisationen ser ut och hur den ska garantera att det anmälda missförhållandet inte upprepas.

Ivo dömer dock inte i vad som är rätt eller fel och det gör att kritiker menar att myndigheten saknar kraft.

Lars Rahm säger att Ivo gör uppföljningar men att det inte görs generellt. Enligt honom förekommer det att Ivo ställer krav på återredovisning från hemtjänsten för att visa att de åtgärder som visat sig behövas i Ivos utredningar genomförs.

Han menar att det någonstans måste finnas en tillit, både till att Ivo och dem de utför tillsyn hos, faktiskt vill att det ska bli bättre.

”Ibland ser vi att bristerna inte ha korrigerats, men vi är också medvetna om att det finns sårbara komponenter i verksamheterna som vi tillsynar. Det räcker att någon chef eller föreståndare som har jobbat upp en verksamhets kvalitet slutar och det är personalomsättning. Det är tufft där ute och det är vi fullt medvetna om, men icke desto mindre så måste vi ha patienternas och brukarnas bästa för ögonen. Tillståndsplikten är ju en en viktig garant för kvaliteten”, säger han till Allas.

Kan inte frånsäga sig ansvaret

Lars Rahm säger vidare att det föreommer att Ivo kontrollerar en polisanmälan har gjorts eller görs om en anmälan som kommer in rör ett brott eller en misstanke om brott.

Ivo gör enligt honom då alltid en bedömning om sanningshalten, som polisen ska bevisa, och tittar på vilket straff som gäller enligt brottsbalken, och att om en eventuell dom skulle ge fängelse polisanmäler de, om det inte redan har gjorts.

ANNONS

Han påminner om att det yttersta ansvaret för omsorgen av våra äldre ligger på kommunerna och deras folkvalda politiker i nämnderna och att kommunerna inte kan frånsäga sig sitt ansvar för medborgarna.

Läs mer på E55: Ny lag från 1 mars: Så kontrolleras personal som jobbar hemma hos äldre

Läs mer på Dagens PS: Varannat hemtjänstbolag stoppas: ”Kriminella nätverk”

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

ANNONS