E55

Dags för Carl Bildt att vittna i Lundinmålet

Lundin Oils grundare Adolf Lundin och Carl Bildt, tidigare statsminister och då styrelseledamot i bolaget, på väg in till bolagsstämma på Grand Hotel i Stockholm i maj 2001.
Lundin Oils grundare Adolf Lundin och Carl Bildt, tidigare statsminister och då styrelseledamot i bolaget, på väg in till bolagsstämma på Grand Hotel i Stockholm i maj 2001. Foto: Gunnar Lundmark/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 15 jan. 2026Publicerad: 15 jan. 2026
Ian Lundin och Alex Schneiter, tidigare styrelseordförande respektive vd för Lundin Oil, är åtalade för medhjälp till grovt folkrättsbrott i södra Sudan mellan 1999 och 2003, då det svenska bolaget verkade i området.
ANNONS

Mest läst i kategorin

Ericssons vd Börje Ekholm. Arkivbild.
Ekonomi

Ericssonchefen spränger 100-miljonersvallen

04 mars 2026
EU:s industrikommissionär Stéphane Séjourné under ett besök på ett stålverk i Tyskland i fjol. Arkivbild.
Ekonomi

Köp europeiskt – så vill EU förändra industrin

04 mars 2026
Civilminister Erik Slottner (KD). Arkivbild.
Ekonomi

Straffavgift för kommuner som höjer skatten

04 mars 2026
Nästan sex av tio vuxna svenskar behöver fylla på med kontanter hemma för att nå upp till Riksbankens nya rekommendation om tusen kronor per vuxen i hushållet, enligt förste vice riksbankschef Aino Bunge. Arkivbild
Ekonomi

Riksbanken: Dags att fylla på med kontanter

04 mars 2026
Fartyg i Hormuzsundet. Arkivbild.
Världen

Trump erbjuder militär eskort genom Hormuzsundet

04 mars 2026

Den förre stats- och utrikesministern Carl Bildt hörs under torsdagen som vittne i Lundinmålet i Stockholms tingsrätt.

Bildt som var styrelseledamot i bolaget ska frågas ut om sin och andras kännedom om läget i Sudan då Lundin Oil verkade i området.

ANNONS

Ian Lundin och Alex Schneiter, tidigare styrelseordförande respektive vd för Lundin Oil, är åtalade för medhjälp till grovt folkrättsbrott i södra Sudan mellan 1999 och 2003, då det svenska bolaget verkade i området.

De har, enligt åklagarna, medverkat till att den dåvarande sudanesiska regimen begick krigsbrott för att säkra bolagets oljeverksamhet i de södra landsdelarna. Under stridigheterna fördrevs, skadades och dödades många civila. Båda nekar till brott.

Carl Bildt var styrelseledamot i Lundin Oil från 2000 till 2006, då han blev utrikesminister. Förhandlingen har pågått sedan hösten 2023 och Bildt är ett av ett hundratal vittnen som kallats.

Enligt åklagarens förhörstema ska förhöret med Bildt bland annat gälla hans kännedom om situationen i block 5a, det område där bolaget var verksamt, samt om regeringens krigföring.

Han kommer även få svara på frågor om mejl och dokument han författat, som visat att han varnade styrelsen för situationen i landet. Det gäller bland annat mejl till Ian Lundin 2001, där han beskrivit att regeringen återupptagit ”urskillningslösa bombningar”, vilket Blankspot rapporterat.

Syftet med förhöret är enligt åklagarna bland annat att visa att Lundin och Schneiter visste att striderna i området gällde kontroll över oljeprospektering och att militären begick krigsbrott.

Rättegången i det så kallade Lundinmålet har pågått sedan september 2023 och är den längsta huvudförhandling som har hållits i Sverige.

ANNONS

I målet är Ian Lundin och Alex Schneiter, tidigare företrädare för Lundin Oil, åtalade för medhjälp till grovt folkrättsbrott i södra Sudan 1999–2003, då det svenska bolaget var verksamt i det inbördeskrigsdrabbade landet.

Enligt åtalet hade de vetskap om och bidrog till att militär och regimtrogen milis dödade och fördrev människor för att skapa förutsättningar åt Lundin Oils oljeprospektering i ett område som sedan länge kontrollerades av rebeller.

Lundin och Schneiter har förnekat misstankarna och menar att åtalet grundas på en lång rad faktafel. Utöver att bestrida medhjälp så bestrids att det begåtts den typ av krigsbrott som åtalet gör gällande.

Rättegången ska avslutas i maj i år.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Vinterfolk kör Volkswagen. Proffs som nybörjare.

Extrautrustad med smarta funktioner och nya detaljer. Elegant och modernt uttryck med ett omfattande exteriörpaket. Läs mer om ID.4 Pro Sweden Olympic Edition här!

Se erbjudandet här!
ANNONS
mobile
desktop