Han radar upp det som S menar är regeringens och Sverigedemokraternas misslyckanden inom energipolitiken.


Mest läst i kategorin
Socialdemokraterna kräver att reglerna för elnätsbolagen skärps för att de inte hursomhelst ska kunna höja avgifterna.
Elnätskostnaderna ökar i alldeles för snabb takt, säger partiets energipolitiske talesperson Fredrik Olovsson på en pressträff.
Han radar upp det som S menar är regeringens och Sverigedemokraternas misslyckanden inom energipolitiken.
– Det krävs en tuffare prisreglering, säger Olovsson som också vill att införandet av de så kallade effekttarifferna skjuts upp.
Kraven på tuffare regler mot elnätsbolagens avgiftshöjningar kommer efter förra veckans besked från Vattenfall och EON, om höjningar av avgifterna med 14 respektive i genomsnitt 5 procent från årsskiftet.
S vill att Energimarknadsinspektionen (EI) får ett nytt uppdrag att granska bolagens avgiftshöjningar och huruvida de motsvarar verkliga, ökade kostnader för investeringar i elnäten, inte bara ytterligare vinstpåfyllning.









