E55

Hemmet – ett museum med lådor som svämmar över

Fyra av tio svenskar upplever enligt undersökningen att de har för lite förvaringsutrymme hemma. (Foto: Adam Ihse/TT) 
Roland Klinga
Roland Klinga
Uppdaterad: 19 dec. 2025Publicerad: 19 dec. 2025

Vi sparar gärna på saker som betyder något. Men snart tar skåp och lådor slut. Svenskar kämpar med både minnen och platsbrist hemma.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Svenskar är ett sparande folk. Vi behåller gärna saker som betyder något – kanske ett gammalt kort, en mössa från barnbarnet eller den där koppen som alltid påminner om farmor. En ny undersökning från förvaringsföretaget Elfa visar att 58 procent sparar av känslomässiga skäl.

Vanligast bland kvinnor 

Kvinnor är i topp. Hela 70 procent vill hålla fast vid minnen, jämfört med 48 procent av männen. Män sparar mer på ”för säkerhets skull”. Man vet aldrig när en gammal skruv eller plastbytta kan komma till användning.

Platsbristen är dock ett problem. Fyra av tio svenskar upplever enligt undersökningen att de har för lite förvaring hemma. Bland unga vuxna är det nästan varannan som suckar över fulla skåp, medan äldre ofta nöjer sig med det som finns. 

Och ibland är det tidsbrist som ställer till det. En fjärdedel av dem mellan 35 och 55 år hinner helt enkelt inte rensa.

Läs mer: Gamla prylar kan ge extra pengar – här kan du sälja dem (E55)

Hemmen har blivit ett slags allt-i-allo för vardagen konstateras det i undersökningen.

”Våra hem spelar en större roll än någonsin. De är inte bara en plats att bo på, utan också kontor, hobbyrum, gym och förvaringsyta. Det ställer högre krav på att kunna organisera smart”, säger Ewa Magnusson, förvaringsexpert på Elfa i en kommentar till undersökningen.

Säger vem du är

ANNONS

Och det är inte bara praktiskt. Hemmet säger också något om oss. Enligt undersökningen menar två av fem svenskar att hemmet speglar personligheten, ofta genom minnessaker och samlingar. 

Vinylskivor, Muminmuggar, resesouvenirer, retrospel, eller ovanliga prylar som gamla skyltar och turné-t-shirts är vanliga grejer som folk samlar på. Vissa samlingar syns tydligt i inredningen, andra göms lite i lådor och skåp, men allt blir en del av den egna historien. Skivor framme och t-shirtsen i garderoben.

Läs mer: Dina Muminmuggar kan vara värd en förmögenhet (E55)

Så nästa gång du öppnar garderoben och ser högar av prylar, tänk på att du inte bara har saker. Du har minnen och personlig stil. Och ja, kanske lite platsbrist också.

Undersökningen genomfördes i Kantar Medias webbpanel (Sifopanelen) under perioden 28 september–1 oktober 2025. Totalt intervjuades 1059 personer i åldern 18–79 år. Webbpanelen är riksrepresentativt rekryterad utifrån slumpmässiga urval.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS