Många svenska företag upplever att deras digitala system är tillräckligt skyddade. Samtidigt visar återkommande rapporter att säkerhetsarbetet ofta släpar efter och att viktiga digitala tillgångar lämnas sårbara.
Enligt Anna-Clara Söderbaum, vd för Omegapoint Sverige, är det vanligaste misstaget att cybersäkerhet behandlas som en ren it-fråga.
”Det första som saknas är att ledningen ser det som en affärsrisk. Man delegerar till it-avdelningen och tänker att där är man klar. Men cybersäkerhet är inte en teknikfråga. Det är en affärsfråga.”
Hon menar att signalvärdet från högsta ledningen är avgörande.
”Om ledningen lever som den lär skickar det ett tydligt budskap om att det här är viktigt. Då blir det en del av kulturen.”
Ny lag gör cybersäkerhet till ett krav
Den 15 januari 2026 trädde en ny cybersäkerhetslag i kraft. Den innebär att företag inom flera samhällsviktiga sektorer nu omfattas av tydligare krav.
”Det är inte längre valbart. Företag måste kunna visa att de systematiskt arbetar med cybersäkerhet och att de kan rapportera incidenter snabbt. Annars riskerar de betydande böter.”
För många innebär det en tydlig omställning.
”Medvetenheten ligger ofta efter. Man har inte behandlat det som den strategiska risk det faktiskt är.”
Söderbaum betonar att det inte handlar om att bygga så höga murar som möjligt, utan om att skapa beredskap.
”Vi måste räkna med att om någon verkligen vill ta sig in så finns det en risk att de lyckas. Det viktiga är att upptäcka intrånget tidigt och veta exakt vad man ska göra då.”
Hon pekar på tre centrala områden:
För det första måste ledningen äga frågan och behandla den på samma nivå som ekonomiska och juridiska risker.
För det andra krävs en organisationskultur där medarbetare vågar rapportera misstag och incidenter.
”Det måste vara lätt att anmäla och prata om fel. Psykologisk trygghet är tätt förknippad med god cybersäkerhet.”
För det tredje behövs kontinuitetsplanering.
ANNONS
”Man måste veta vad man gör när olyckan är framme. Det ska vara övat och genomtänkt.”
Ett tryggt digitalt samhälle – är det realistiskt?
Frågan är om det i dagens hotlandskap ens går att skapa full trygghet.
”Ja och nej”, säger Söderbaum.
”Hoten utvecklas ständigt. Men det ska inte skapa panik. Det ska skapa beredskap. Om vi organiserar oss rätt, övar och håller frågan högt upp på agendan går det att skapa ett säkrare digitalt samhälle.”
Budskapet är tydligt: Cybersäkerhet börjar inte i serverrummet. Den börjar i styrelserummet.