Ett svenskt börsbolag tar nu steget rakt in i Ukrainas försvarssektor. Front Ventures investerar i ukrainsk försvarsteknik och beskriver satsningen som något helt unikt, med målet att både stärka Europas försvar och ge svensk industri ett försprång.
– Första anledningen är naturligtvis att vi ser behovet av att stärka Europas försvar. Det gör vi på bästa sätt genom att jobba direkt med Ukraina, säger Jonas Malmgren, vd för Front Ventures, i en intervju.
Han pekar på att mycket av innovationskraften inom försvarsindustrin just nu finns i Ukraina, där kriget har tvingat fram snabb teknikutveckling och nya arbetssätt.
– Mycket av innovationskraften inom försvarssektorn sker i Ukraina för tillfället, säger han.
Drönare och avancerade målstyrningssystem
Front Ventures har inlett med investeringar i drönarteknik, men satsningen stannar inte där. Bolaget arbetar redan med ett ukrainskt företag som utvecklar ett avancerat styrsystem för målutpekning.
– Vi jobbar med ett bolag som utvecklar ett målstyrningssystem där man tar radardata, tilldelar det till förbanden som sedan kan lägga ut det till ett valfritt försvarssystem. Så drönarsystem, både flygande och markbundna drönare, men även mjukvara, är det som vi har fokuserat på initialt, säger Jonas Malmgren.
Samtidigt håller Front Ventures dörren öppen för fler satsningar.
ANNONS
– Vi tittar ganska öppet, så vi pratar med svenska startups och egentligen samtliga nya sektorer inom försvarsindustrin när vi öppnar för att investera, säger han.
Behovet i Ukraina är tydligt. Framför allt handlar det om kapital och tillgång till marknader utanför landets gränser.
– Det första behovet är rent kapital. De söker investeringar, både i Europa och från USA, för att bygga ut den tillverkningsförmåga de har just nu, säger Jonas Malmgren.
Men pengarna är bara halva bilden. Front Ventures roll är också att hjälpa ukrainska bolag att etablera sig i Norden och att ta sig in på NATO-marknaden.
– Vi kan hjälpa dem med etablering i Norden och certifieringar mot NATO-marknaden. Kombinationen av att kunna både ha kapital och hjälpa dem att förstå hur man tar sig in på den europeiska marknaden, det är det de har efterfrågat. Det är därför de samarbetar med oss och ett antal andra mindre svenska försvarsbolag just nu, säger han.
Sverige har mycket att lära av Ukraina
Satsningen handlar inte bara om att hjälpa Ukraina. Svenskt försvar och svensk industri kan samtidigt ta hem viktig kunskap från fronten.
– Det är väldigt tydligt att vi har ett ganska traditionellt synsätt på försvarsutveckling i hela Europa, inklusive i Sverige. Ganska långa ledtider när man utvecklar och utvärderar nya system. Där har Ukraina egentligen en helt annan modell i dagsläget, säger Jonas Malmgren.
ANNONS
Det handlar både om teknik och processer, hur industrin samverkar med armén, hur tester görs nära fronten och hur erfarenheter snabbt förs tillbaka till tillverkarna.
– Där har vi mycket att lära i Sverige och egentligen på hela västsidan, säger han.
Front Ventures satsning på ukrainsk försvarsteknik blir därmed både ett verktyg för att stärka Ukrainas motståndskraft och ett sätt att accelerera europeisk försvarsinnovation.
Chefredaktör för E55, Dagens PS, Realtid. Bevakar främst politik, världshändelser och makro. Har drivit Dagens PS sedan 2018 och succesivt tagit över de redaktionella ansvaret för ekonomikanalerna E55 och Realtid.
Chefredaktör för E55, Dagens PS, Realtid. Bevakar främst politik, världshändelser och makro. Har drivit Dagens PS sedan 2018 och succesivt tagit över de redaktionella ansvaret för ekonomikanalerna E55 och Realtid.
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm
Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet