Forskare varnar: Företag missar kritisk kompetens när äldre felaktigt räknas bort från AI-satsningar.


Mest läst i kategorin
Företag världen över investerar massivt i AI, men samtidigt fastnar många i en gammal föreställning: att äldre medarbetare har svårare att ta till sig ny teknik.
En ny studie visar nu att den bilden är både felaktig och direkt skadlig för företagens omställning.
Äldre medarbetare ignoreras – trots bättre resultat
I en färsk analys publicerad i Harvard Business Review beskriver forskarna Mona Mourshed och Anika Heavener hur företag systematiskt bortprioriterar äldre när nya AI-verktyg införs.
Det sker trots tydliga data som visar att äldre ofta har lika god, eller bättre, förmåga att anpassa sig.
En global undersökning från Generation visar att arbetsgivare konsekvent överskattar unga kandidaters tekniska kapacitet, samtidigt som äldre bedöms som mindre anställningsbara för roller där AI ingår.
Samtidigt säger hela 89 procent av arbetsgivarna att äldre anställda de redan har i organisationen presterar lika bra eller bättre än yngre.
I USA skulle endast 32 procent av arbetsgivarna anställa en person över 60 år till en AI-relaterad roll, medan motsvarande siffra för personer under 35 år är hela 90 procent. Europa följer samma mönster.
Läs mer: Allt fler 50-plussare i OECD-länderna jobbar – E55
Senaste nytt
Osäkerhet – och en grupp som sticker ut
Många medarbetare, oavsett ålder, känner fortfarande osäkerhet kring hur AI ska användas i det dagliga arbetet.
En undersökning från Upwork visar att 47 procent inte vet hur de ska använda tekniken för att öka sin produktivitet, och 77 procent upplever att verktygen gör arbetsdagen mer komplex.
Men ett undantag sticker ut. De äldre så kallade “power users”.
Det är erfarna medarbetare som själva tagit initiativet att lära sig AI och använder verktygen dagligen.
Nästan hälften av dem rapporterar att tekniken låter dem göra mer avancerat arbete och höjer både kvalitet och tempo.
Företagen måste omvärdera sina antaganden
Studien betonar att företag riskerar att bromsa sin egen digitala utveckling genom att förbise äldre kompetens.
Författarna pekar på två centrala behov: att lyfta fram erfarna äldre som mentorer i AI-omställningen och att bygga utbildningsprogram där alla inkluderas, oavsett ålder.
“Endast ett verkligt generationsöverskridande arbete kommer att göra det möjligt att ta vara på AI’s fulla potential,” skriver forskarna.
Microsoft lyfts fram som ett exempel där erfarenhet och tekniskt lärande kombineras i gemensamma utbildningsinsatser.
En modell som fler företag nu förväntas följa.
Slutsatsen är tydlig: Ålderism är inte bara ett orättvist hinder för medarbetare.
Det är också en strategisk risk för företag som vill lyckas med sin AI-omställning.
Missa inte:
Rapport: Fler jobbar i högre ålder – E55
Regeringen vill att du snart ska få jobba till 70 – E55

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.












