E55

Fler svenskar vill ha euron

TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 13 juni 2024Publicerad: 13 juni 2024

Betydligt fler svenskar än tidigare vill ersätta kronan med euron. På två år har stödet för EU-valutan ökat från 23 till 34 procent, enligt SCB.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Från 1 januari 2027 är det lag på att alla ska debitera effektavgift.
Ekonomi

Tidöpartier: Kritiserade elavgifter behöver pausas

11 mars 2026
Ikea
Ekonomi

IKEA-anställd avskedad efter rabattköp åt anhörig

11 mars 2026
kaffeburk
Ekonomi

Kaffeburken skapade kaos i Sverige – historien om Zoégas och jakten på Mon Amie

11 mars 2026
pension
Pension

Miljontals svenskar gör samma pensionsmiss varje år – påverkar framtida utbetalning

11 mars 2026
Nya ansökningar om a-kassa minskar. Arkivbild.
Ekonomi

Ansökningar om a-kassa minskar

11 mars 2026

Fler svenskar än förra året vill ersätta kronan med euron, enligt en ny mätning från Statistiska centralbyrån (SCB). I majmätningen svarar 34,4 procent ja på frågan om de vill ersätta kronan med euron.

Även om betydligt fler fortfarande är emot införandet av euron i Sverige har stödet för EU-valutan stadigt stärkts de senaste tio åren, med en extra skjuts i fjolårets SCB-mätning.

ANNONS

I majmätningen i fjol svarade 30,6 procent av de tillfrågade att de skulle rösta ja till euron om en ny folkomröstning skulle hållas. Året före det var siffran 22,6 procent. När stödet var som lägst runt 2012/2013 svarade enbart en av tio ja på samma fråga.

Svagare krona

Under tiden har värdet på kronan försvagats tydligt.

Samtidigt svarade 46 procent att de skulle rösta nej i årets majmätning. I maj förra året var hälften (50,6) av svenskarna emot att ersätta kronan med euron, ned från en toppnivå kring 80 procent för drygt tio år sedan.

Resten, runt 20 procent, svarar vet ej.

Borgerliga väljare är mer positiva till euron. Och generellt är män och äldre mer europositiva än kvinnor och yngre, enligt SCB-mätningen nedbrutet på olika nivåer. Bland manliga 65-plussare är nästan 46 procent för att byta ut kronan mot euron. Bland kvinnor under 30 år svarar 25,6 procent ja på frågan:

”Om vi i dag skulle ha folkomröstning om att ersätta kronan som valuta, skulle du då rösta ja eller nej till att införa euron som valuta i Sverige?”

ANNONS

Mätningen ingår i SCB:s stora partisympatiundersökning där 4 427 svarat. Urvalet var 9 236, vilket ger en svarsfrekvens på knappt 50 procent.

Tabell: Flest europositiva bland liberaler Parti Andel för euron (procent) M 45,6 L 55,0 KD 29,7 SD 30,1 S 36,6 MP 28,3 V 25,2 C 32,4

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop