E55

Priset på vatten kan fördubblas

mark.tran@brightsoftsolution.com
mark.tran@brightsoftsolution.com
Uppdaterad: 27 juli 2021Publicerad: 27 juli 2021

Vatten kommer att bli mycket dyrare.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Från 1 januari 2027 är det lag på att alla ska debitera effektavgift.
Ekonomi

Tidöpartier: Kritiserade elavgifter behöver pausas

11 mars 2026
Ikea
Ekonomi

IKEA-anställd avskedad efter rabattköp åt anhörig

11 mars 2026
kaffeburk
Ekonomi

Kaffeburken skapade kaos i Sverige – historien om Zoégas och jakten på Mon Amie

11 mars 2026
pension
Pension

Miljontals svenskar gör samma pensionsmiss varje år – påverkar framtida utbetalning

11 mars 2026
Nya ansökningar om a-kassa minskar. Arkivbild.
Ekonomi

Ansökningar om a-kassa minskar

11 mars 2026
Vi räknar med en fördubbling av vattenpriset på tjugo år, säger Fredrik Vinthagen på föreningen Svenskt vatten.

ANNONS
EkonomiTT

Enligt vattenverkens branschorganisation Svenskt Vattens beräkningar måste Sveriges kommuner öka investeringarna i vatteninfrastrukturen rejält de närmaste åren. Det handlar om 7 miljarder extra varje år i 20 år, totalt 140 miljarder. Vattenförsörjningen betalas med avgifter, så det blir konsumenterna som får betala.

En vanlig familj i villa kan räkna med dubbla priset, eller cirka en tusenlapp per månad i stället för som nu cirka 500 kronor. Höjningarna kommer gradvis, i takt med investeringarna, och det är kanske inte den avgift som spräcker familjebudgeten, men det kommer att märkas, säger Fredrik Vinthagen.

Bakom fördyringen ligger den globala uppvärmningen.

När det blir varmare konsumerar folk mer vatten. Vid toppar i förbrukningen hinner dagens vattenverk inte med att få ut rent vatten till alla samtidigt. Därför kan det, trots att vi bor ett av världens vattenrikaste länder, uppstå vattenbrist. För att motverka det krävs rejäla investeringar i vattenverk och ledningar.

Fredrik Vinthagen är noga med att poängtera att även om det finns kommuner där vattenbristen tidvis är besvärlig, som på Gotland, ser han inga problem med att få fram vatten till normal hushållskonsumtion, det vill säga mat, dryck och hygien till Sverige som helhet.

Så pass mycket kapacitet finns det, men vi måste ta tag i detta nu och börja investera i tid.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop