E55

Rapportlyft för Scania – trots vinstras

Dålig rapport för Scania
Kvartalsrapport från den Södertäljebaserade lastbilstillverkaren Scania. Foto: Claudio Bresciani/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 29 okt. 2025Publicerad: 29 okt. 2025

Lastbils- och busstillverkaren Scania redovisar vinstras och minskad försäljning – både i volym och intäkter – i tredje kvartalet.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Men orderingången tar ett rejält kliv uppåt. Och på börsen är det tummen upp.

Scaniaägaren Tratons aktie stiger nästan 3 procent efter delårsrapporten.

ANNONS

Det är fortsatt tufft därute. Vi har framförallt en stark valutamotvind som slår hårt mot oss, säger Scaniachefen Christian Levin till TT.

Levin – som även är koncernchef i den VW-kontrollerade och börsnoterade Scaniaägaren Traton – gläds särskilt åt att orderingången lyfter 26 procent på lastbilar i årstakt. Dessutom ökar Scania sin marknadsandel på den viktiga europeiska marknaden.

Och vi ser att serviceaffären går väldigt starkt, säger Levin.Jag tror vi ska få ordning på marginalen också, tillägger han.

Orderboken beskriver Levin som välfylld och efterfrågan börjar komma tillbaka i Europa.

Handelskonflikten mellan USA och Brasilien – en viktig marknad för Scania – är dock en joker i leken.

Att försöka förutse vad Trumpregeringen hittar på är jättesvårt, säger Levin.”Scanias hjärta”

Scania storsatsar just nu på att bygga upp industriell närvaro med en ny produktlinje i Kina. Samtidigt har Scania varslat om att 750 tjänstemän i Södertälje ska bort.

ANNONS

De där två sakerna är inte alls kopplade till varandra.

I Kina håller Scania på att bygga upp vad Levin kallar ett ”mini-Scania”. Och det som händer i Södertälje är ett sätt att globalt ”korta beslutsvägar, platta till strukturer, komma närmare kund och bli snabbare”.

Vi ser hela tiden över strukturen och anpassar oss för att vara konkurrenskraftiga. Men Södertälje kommer alltid vara Scanias hjärta. Det kommer alltid vara där vi har alla funktioner – förutom huvudkontoret.

Scania för samtal om batterileveranser från Lyten, som har köpt den kollapsade batteritillverkaren Northvolts konkursbo.

Men det är för tidigt att säga vad det landar i. I mellantiden har vi skaffat oss andra leverantörer i Asien, så vi kommer att fortsätta trappa upp elfordonsleveranserna.”Väldigt olyckligt”

Problemet när det gäller eldrivna fordon är dock inte på produktionssidan.

Efterfrågan ökar inte alls som vi hade planerat för, säger Levin.

Han ser förklaringen i brister i europeisk laddinfrastruktur och en transportsektor som har svårt att se att det blir billigare att byta till elfordon.

Det är väldigt olyckligt.

ANNONS

EU:s mål är att 35 procent av lastbilarna ska vara eldrivna om fem år. Det kan jämföras med dagens nivåer på 1,5 procent.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS