E55

Så dåliga är svenskar på att få pengarna att växa

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 29 nov. 2021Publicerad: 29 nov. 2021

Nordnets sparekonom varnar för att svenskars sparpengar inte växer.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Inte mindre än 73 procent av svenskarna har sitt långsiktiga sparande på sparkonto, dessvärre till minusränta. Det framgår av Yougovs undersökning som nätmäklaren Nordnet kommenterar i Dagens PS.

”Detta gör att pengarna inte växer”, säger Nordnets privatekonom Frida Bratt i en kommentar.

ANNONS

Detta bör också ställas i relation till att inflationen låg på 3,1 procent i oktober. Då många sparkonton inte ger någon ränta alls så innebär det att köpkraften gröps ur: Realräntan, alltså nominella räntan minus inflation hamnar på -3 procent.

Om man är man eller kvinna, rik eller fattig, påverkar inte om man sparar på sparkonto eller ej, enligt undersökningen. Däremot har man hittat att andelen yngre män som sparar långsiktigt på sparkonto är högre än snittet, återger Dagens PS.

Nordnets tips är ett fond- eller aktiesparande. Det rekommenderas att en person har tre månadslöner som buffert.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS