E55

Dyra avgifter kan kosta 100 000-tals kronor

Fonder med höga avgifter
En fondsparare kan förlora hundratusentals kronor genom att välja fonder med höga avgifter. Foto: Henrik Montgomery/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 01 nov. 2025Publicerad: 01 nov. 2025

En fondsparare kan förlora hundratusentals kronor genom att välja fonder med höga avgifter – fonder som sällan ger bättre avkastning.

ANNONS

Mest läst i kategorin

David Ingnäs irriterar sig över bankernas lögner
Spela klippet
E55 Studio

Kängan mot storbankerna: ”Sparkonto utan ränta är som falukorv utan kött”

30 okt. 2025

Förenklat finns det två typer av fonder: indexfonder, som följer börsens utveckling, och aktivt förvaltade fonder, där fondförvaltare väljer ut bolag som de tror kommer överträffa börsindex.

Finansinspektionen (FI) har tagit fram jämförelsetal som sparare kan använda för att se hur deras fondavgifter står sig mot genomsnittet.

ANNONS

Hundratusentals kronor i avgifter

Den genomsnittliga avgiften för aktivt förvaltade fonder ligger på 1,30 procent, både i Sverige och globalt. Svenska indexfonder kostar i snitt 0,20 procent, medan globala indexfonder har en avgift på 0,35 procent.

Moa Langemark, konsumentskyddsekonom på FI, menar att kunskap om fondavgifter är avgörande eftersom svenskar lägger ganska mycket pengar i fondavgifter i ett långsiktigt sparande.

Det finns nog få produkter där konsumenter är så pass prisokänsliga som när det gäller fonder. Ett fondsparande upplevs kanske som något diffust och långt bort i framtiden, säger hon.

Men faktum är att skillnaderna i fondavgifter kan vara stora – om man sparar 2 000 kronor i månaden i 30 år i en fond med 1,30 procents avgift, jämfört med en fond som tar 0,35 procent, och med en snittavkastning på 7 procent per år, blir skillnaden i avgift 229 168 kronor, enligt Finansinspektionens beräkningar.

En procentenhets skillnad kan låta lite, men i ett långsiktigt sparande handlar det om att du betalar mer än 200 000 kronor extra för en fond som är en procentenhet dyrare, säger Moa Langemark.

Högre avgift – högre avkastning

ANNONS

Hur sannolikt är det att olika fonder skulle ha en snittavkastning på 7 procent per år?

Det kanske inte är så sannolikt att det är 7 procent varje år. Men tittar man på det historiskt så har snittet varit 7 procent bakåt i tiden. Sedan vet man ju inte hur det kommer gå i framtiden.

Många som väljer aktivt förvaltade fonder gör det i hopp om att den högre avgiften ska ge högre avkastning.

Historiskt har det visat sig vara mycket svårt att slå ett index över tid – väldigt få klarar det, och det är sällsynt att lyckas gång på gång.

Ska du investera i en aktivt förvaltad fond behöver du själv också vara aktiv och följa upp att fonden faktiskt utvecklas som den säger att den ska göra, säger Moa Langemark.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS