E55

Storstrejk lamslår Färöarna

TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 29 maj 2024Publicerad: 29 maj 2024

Bensinbrist, överfulla soptunnor och stängda förskolor.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Arbetslösheten faller fortfarande. Arkivbild.
Ekonomi

Arbetslösheten faller – men många varsel

12 mars 2026
Spela klippet
E55 Studio

Experten: Förtroendet för USA rasar bland svenska beslutsfattare

12 mars 2026
Oroligt på marknaden till följd av kriget i Mellanöstern. Arkivbild
Ekonomi

Krigsoron eskalerar – oroligt på marknaden

12 mars 2026
Från 1 januari 2027 är det lag på att alla ska debitera effektavgift.
Ekonomi

Tidöpartier: Kritiserade elavgifter behöver pausas

11 mars 2026
Ikea
Ekonomi

IKEA-anställd avskedad efter rabattköp åt anhörig

11 mars 2026

På Färöarna går en storstrejk in på tredje veckan, och effekterna av att lastbilschaufförer, hamnarbetare och många andra lagt ned arbetet börjar märkas.

Flera avtal på arbetsmarknaden gick ut den 1 maj, och nya avtal har ännu inte mejslats fram. Parterna har förhandlat sedan den 4 april, och samtalen beskrivs som ”fastlåsta”.

ANNONS

5 000 arbetstagare strejkar, vilket motsvarar knappt tio procent av hela befolkningen.

Det är inte bara bensinen som sinar, lokala medier beskriver tomma hyllor i affärerna då all import har stoppats, och snart tros skolorna tvingas stänga på grund av bristen på soptömning och städning.

Enligt Jyllands-Posten syns få bilar på gatorna. All lokaltrafik har stannat och bara ambulanser som har tillgång till nödlager bensin samt elbilar kan ta sig runt.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop