Sedan juni 2020 har svenska hushålls konsumtion klättrat uppåt, i september ökade konsumtionen med 3,3 procent jämfört med september år 2024.


Mest läst i kategorin
Mätt i fasta priser, kalenderkorrigerade och säsongrensade tal, ökade svenska hushålls konsumtion med 0,3 procent i september 2025, jämfört med augusti 2025.
”Preliminärt ökade hushållskonsumtionen under tredje kvartalet 2025 med 1,2 procent jämfört med föregående kvartal och med 2,9 procent jämfört med samma period 2024”, säger Thorsten Holzer, statistiker på SCB, i ett pressmeddelande.
Den kategori som ökade mest i september kan överraska, skriver Dagens PS.
Kultur och rekreation
Den största positiva månadsförändringen hittas inom rekreation och kultur, varor och tjänster, där ökade svenska hushålls konsumtion med 2,5 procent.
På årsbasis ökade konsumtionen inom det här branschaggregatet med 10,0 procent i september, jämfört med september 2024.
Inom detaljhandel med brett sortiment, mest livsmedel och dryck, ökade konsumtionen med 0,5 procent, här var ökningen på årsbasis 1,2 procent.
Inom bostad, elektricitet, gas och uppvärmning minskade konsumtionen med 0,6 procent i september jämfört med augusti, den minskade även på årsbasis, då med 0,1 procent.
Men inom transporter och detaljhandel med service av motorfordon minskade konsumtionen med hela 1,5 procent i september, på årsbasis ökade den dock med 3,1 procent.
Senaste nytt
Stor del av ekonomin
”Uppgifterna för september 2025 är preliminära. Sedan förra publiceringen har förändringen i privat konsumtion i augusti 2025 jämfört med juli 2025, i fasta priser, kalenderkorrigerade och säsongrensade tal, reviderats upp med 0,4 procentenheter till en uppgång på 0,8 procent”, skriver SCB i sitt pressmeddelande.
Konsumtionen utgör en stor del av den totala efterfrågan i ekonomin, varför SCB:s statistik över hushållens konsumtion ger en relativt snabb bild av konjunkturutvecklingen, det skriver Ekonomifakta.
I april och maj 2020 föll konsumtionen med cirka 10 procent, men under 2021 återhämtade den sig snabbt.
Ekonomifakta skriver att utvecklingen efter pandemin har varit förhållandevis konstant, trots höjda räntor och geopolitiska oroligheter.
Läs mer på E55: Så mycket sparar svenska hushåll

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet









