E55

Kommunen som vill bli först ut med gratis bältrosvaccin till äldre

En man får vaccin. Österåkers kommun vill erbjuda gratis bältrosvaccin till alla sina kommuninvånare som är 69 år eller äldre
Österåkers kommun vill erbjuda gratis bältrosvaccin till alla sina kommuninvånare som är 69 år eller äldre. (Foto: Fredrik Sandberg/TT)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 04 maj 2026Publicerad: 04 maj 2026

Österåkers kommun i södra Roslagen i Stockholms län vill bli första kommun att erbjuda gratis bältrosvaccin till sina äldre kommuninvånare.

ANNONS
ANNONS

Ungefär 20 procent av befolkningen drabbas någon gång av bältros och sjukdomen är vanligare bland äldre, men bältrosvaccin är dyrt.

Det finns dock hopp om att alla över 65 ska få gratis bältrosvaccin. I sin vårändringsbudget har regeringen bland annat föreslagit ett vaccinationspaket för äldre.

I det ingår att Folkhälsomyndigheten ska sammanställa vaccinationsrekommendationer för äldre, mot exempelvis influensa, covid-19 och bältros.

Vill bli först

Nu vill Österåkers kommun, som första kommun i Sverige, erbjuda bältrosvaccin för alla kommunens invånare som är över 69 år.

Den 29 april beslutade Österåkers Kommunstyrelse att förslaget ska behandlas av Kommunfullmäktige den 15 juni.

När erforderliga beslut är fattade kommer Österåkers kommun börja genomföra initiativet med vilket kommunen vill stärka folkhälsan och skapa bättre förutsättningar för sina kommuninvånare att leva ett längre och friskare liv.

”Österåker ska vara en kommun som vågar gå före. Genom att subventionera bältrosvaccin tar vi ett innovativt steg för att stärka folkhälsan och bidra till en ökad livskvalitet och ett tryggt åldrande för våra invånare. Tack vare Österåkers starka ekonomi som har byggts upp över tid har vi nu möjligheten att göra denna viktiga prioritering. Vi ska vara en kommun som vågar ta ansvar, både här och nu och för framtiden. Det här är en del i det arbetet”, kommunstyrelsens ordförande säger Richard Orgård (M), i ett pressmeddelande.

ANNONS

Bältros

ANNONS

Den lömska hudinfektionen bältros kan ge komplikationer som långvarig nervsmärta och även utlösa hjärninflammation, det skriver Dagens Medicin.

Eftersom det inte finns någon botande behandling mot sjukdomen och dess komplikationer bör de som löper störst risk att drabbas vaccinera sig.

Österåkers kommun menar att genom att förebygga bältros och dess följdsjukdomar kan fler kommuninvånare bibehålla sin hälsa och vara självständiga längre, vilket i sin tur bidrar till ett minskat behov av vård och omsorg.

Vetenskapliga studier har visat att bältrosvaccin kan skydda mot utveckling av demens.

”Den här satsningen ligger helt i linje med den nya socialtjänstlagen och visar hur ett kommunövergripande perspektiv kan möjliggöra förebyggande insatser på nya sätt samt hur vi som kommun kan erbjuda icke behovsprövade insatser till en bredare grupp”, säger Mona Bakhshi Poor, socialdirektör i Österåkers kommun, i pressmeddelandet.

Kommer tjäna på det

Initiativet att erbjuda bältrosvaccin ligger i linje med Österåkers kommuns vision för 2040.

Kommun har samarbetat med en forskaren Hugo Lövheim i sitt utredningsarbete, han är professor och överläkare i geriatrik vid Umeå universitet samt Geriatriskt Centrum på Norrlands universitetssjukhus i Umeå.

”Att på detta sätt bidra till en ökad vaccinationsgrad kan på några års sikt visa sig vara en god affär för kommunen även i monetära termer, om det som vi tror minskar insjuknandet i demens. Dessutom är det en offensiv pionjärinsats som på ett mycket konkret sätt skulle vara till nytta för invånarna. Demenssjukdomarna är fruktade och påverkar många, både drabbade och anhöriga”, säger han i pressmeddelandet.

ANNONS

Läs mer på E55: Stor seger på Äldreriksdagen: ”Alla var överens”

Läs mer på Dagens PS: Upptäckten: Vaccin kan bromsa åldrandet



Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

ANNONS