E55

Ålderism och åldersdiskriminering i arbetslivet kartläggs

En man söker jobb. Äldre personer som förlorar jobbet har väldigt svårt att få ett nytt jobb, nu ska Forte kartlägga fördomar om ålder och den diskriminering de leder till i arbetslivet.
Äldre personer som förlorar jobbet har väldigt svårt att få ett nytt jobb, nu ska Forte kartlägga fördomar om ålder och den diskriminering de leder till i arbetslivet. (Foto: Gustavo Fring/Pexels)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 09 apr. 2026Publicerad: 09 apr. 2026

Under 2026 kartlägger det statliga forskningsrådet Forte ålderism och åldersdiskriminering med fokus på äldre kvinnors och äldre mäns möjligheter att stanna kvar i arbetslivet.

ANNONS
ANNONS

Åldersdiskrimineringen på arbetsmarknaden är utbredd och de som drabbas allra värst är äldre, lågutbildade kvinnor.

Enligt det statliga Forskningsrådet för hälsa, arbetsliv och välfärd, Forte, är åldersdiskriminering ett prioriterat område inom forskningspolitiken.

Forte har ett nationellt program för arbetslivsforskning och i det en förstärkt satsning på äldres förutsättningar för ett längre arbetsliv.

Fördomar och diskriminering

Ålderism innebär fördomar eller negativa attityder mot äldre personer som kan leda till åldersdiskriminering.

Diskrimineringslagen förbjuder diskriminering i samband med ålder och den gäller inom arbetsliv, utbildning, hälso- och sjukvård, varor, tjänster samt flera andra samhällsområden.

Enligt Diskrimineringsombudsmannen kan åldersdiskriminering i arbetslivet innebära att äldre personer går miste om jobb, kompetensutveckling eller befordran.

ANNONS

Ett viktigt uppdrag

Forte har fått i uppdrag av regeringen att under 2026 analysera behovet av forskning om åldrande, ålderism och åldersdiskriminering i arbetslivet.

ANNONS

Uppdraget är en del av det nationella programmet för arbetslivsforskning och syftar till att stärka programmet.

Analysen ska fokusera på äldres möjligheter att stanna kvar i arbetslivet och på ofrivillig ensamhet som en konsekvens av att förlora arbetsgemenskap när man slutar att arbeta.

En viktig del är att undersöka skillnader mellan kvinnor och män.

”Det är ett viktigt uppdrag som ligger i linje med Fortes pågående arbete inom arbetslivsprogrammet. Demografiska förändringar, åldrande i arbetslivet, ålderism och jämställdhet är frågor som redan finns högt på vår agenda. Vi är glada över förtroendet och ser fram emot att bidra med ett ännu starkare kunskapsunderlag för ett hållbart och inkluderande arbetsliv”, säger Raili Uibo i ett pressmeddelande.

Hon är programansvarig för det nationella programmet för arbetslivsforskning på Forte.

Läs mer på E55: Åldersdiskriminering är svår att bevisa och svår att bekämpa

Läs mer på Dagens PS: Är du för gammal för att byta jobb?

Läs mer på Realtid: Äldre diskrimineras – hundratals jobbansökningar i papperskorgen




ANNONS




Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

ANNONS