E55

Dagens Näringsliv: "Här är politikerna som inte gjort rätt för sig"

Sarah Carlsson
Sarah Carlsson
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 08 sep. 2021

Dagens Näringsliv i Norge toppar med att flera politiker som har avgått och fått avgångsvederlag nu får betala tillbaka. Läs mer i dagens omvärldssvep!

ANNONS

Mest läst i kategorin

Från 1 januari 2027 är det lag på att alla ska debitera effektavgift.
Ekonomi

Tidöpartier: Kritiserade elavgifter behöver pausas

11 mars 2026
Ikea
Ekonomi

IKEA-anställd avskedad efter rabattköp åt anhörig

11 mars 2026
kaffeburk
Ekonomi

Kaffeburken skapade kaos i Sverige – historien om Zoégas och jakten på Mon Amie

11 mars 2026
pension
Pension

Miljontals svenskar gör samma pensionsmiss varje år – påverkar framtida utbetalning

11 mars 2026
Nya ansökningar om a-kassa minskar. Arkivbild.
Ekonomi

Ansökningar om a-kassa minskar

11 mars 2026

Wall Street Journal lyfter årets våg av affärsuppgörelser, fusioner och förvärv. Den snabba utvecklingen ser inte ut att avta

Passande nog toppar tyska Handelsblatt med nyheten om att tyska teleoperatören Deutsche Telekom ingår strategiskt partnerskap med japanska konglomeratet Softbank

ANNONS

Danska affärstidningen Börsen lyfter Lundbeck-aktien, en aktie med blandade förväntningar. Analytiker är optimistiska och ser potential, medan investerare är nervösa

I brittiska Financial Times toppar man med ett brutet vallöfte. Det är premiärminister Boris Johnson som vill genomföra en omfattande skattehöjning för att finansiera hälso-och sjukvården. 

Dagens Näringsliv i Norge toppar med politiker som inte gjort rätt för sig. Det har kommit fram att flera politiker som har avgått och fått avgångsvederlag inte har rapporterat om sina jobb och inkomster. Nu får de betala tillbaka. 

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop