E55

DI: Skanskas aktie billig för långsiktiga investerare

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 04 maj 2022Publicerad: 04 maj 2022

Kursraset för byggbolaget Skanska efter delårsrapporten i morse är väldigt överdrivet och aktien var redan innan dagens nedgång köpvärd för långsiktiga investerare. För den som vill investera som Fredrik Lundberg ser det billigt ut. Det skriver Dagens Industri i en kommentar på onsdagen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Aktien faller med omkring 10 procent i dag och har tappat 27 procent sedan årsskiftet.

”Skanska var redan innan dagens ras en av de lägst värderade på börsen. Bara bolagets fastigheter, kommersiella och bostäder, samt nettokassa är värt 94,3 miljarder kronor, vilket är långt mer än börsvärdet på 77 miljarder kronor. Byggverksamheten, en av världens största, får man nu på köpet, men det bryr sig placerarna föga om nu”, skriver tidningen i sin slutsats.

ANNONS

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS