Verket, som tidigare ingick i den svenska elreserven, körs bara när elpriset är tillräckligt högt eftersom produktionskostnaderna är höga.


TT Nyheter
Uppdaterad: 05 jan. 2026Publicerad: 05 jan. 2026
ANNONS
ANNONS
Det oljeeldade Karlshamnsverket har satts igång på måndagen. Det höga elpriset är anledningen.
”Vi är igång, ja. Det korta och enkla svaret är att det är höga priser nu, och därför har vi blivit avropade av marknaden”, säger Björn Magnusson, kommunikationsansvarig för Karlshamnsverket, till Sveriges Television.
Verket, som tidigare ingick i den svenska elreserven, körs bara när elpriset är tillräckligt högt eftersom produktionskostnaderna är höga.
Senast Karlshamnsverket var i drift var några dagar i början av december, men nu har ett av de båda blocken startat upp igen på grund av kylan och det vindstilla vädret, rapporterar SVT.
Elpriset ligger på måndagen på 1,50 kronor/kWh i snitt, lika över hela landet, enligt elbörsen Nord Pool.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt

Ekonomi
Ny EU-dom: Bank tvingas betala tillbaka direkt efter bedrägeri
24 okt. 2026

Ekonomi
Influensavaccin byts ut, Spotify skärper reglerna och bedragare kräver guld
23 okt. 2026

Hälsa
Nytt cancervaccin minskade risken för återfall med 42 procent
23 okt. 2026

Pension
Så mycket av din premiepension ligger i tre amerikanska teknikjättar
23 okt. 2026

Bostad
Sambon fick huset i testamentet – barnen kräver sin del
23 okt. 2026
ANNONS