E55

Inför Halloween – 2 000 ton pumpor ska plockas

TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 31 okt. 2024Publicerad: 31 okt. 2024

Intresset för pumpor växer sig allt större. Det gör även skördarna för Sveriges största pumpaodlare.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Från 1 januari 2027 är det lag på att alla ska debitera effektavgift.
Ekonomi

Tidöpartier: Kritiserade elavgifter behöver pausas

11 mars 2026
Ikea
Ekonomi

IKEA-anställd avskedad efter rabattköp åt anhörig

11 mars 2026
kaffeburk
Ekonomi

Kaffeburken skapade kaos i Sverige – historien om Zoégas och jakten på Mon Amie

11 mars 2026
pension
Pension

Miljontals svenskar gör samma pensionsmiss varje år – påverkar framtida utbetalning

11 mars 2026
Nya ansökningar om a-kassa minskar. Arkivbild.
Ekonomi

Ansökningar om a-kassa minskar

11 mars 2026

En återkommande utmaning finns dock: hitta medarbetare som vill jobba med att plocka 2 000 ton pumpor.

En amerikansk företeelse har i högsta grad blivit en svensk angelägenhet och kommersiell högtid. När Halloween firas sker det hos allt fler svenska hushåll, särskilt barnfamiljer.

ANNONS

Det märks även för Leif Nilsson som odlat pumpor i drygt 30 år på sin gård utanför Löderup på Österlen.

Det var väl i mitten av 90-talet och det har bara ökat mer och mer, säger Leif Nilsson om utvecklingen.

Förra året en katastrof

Att odla så kallade butternutpumpor sågs på den tiden som en omöjlighet i Sverige. Leif Nilsson har genom åren testat ”hundratals olika varianter” för att lyckas och nå framgång. Årets skörd beräknas ligga på drygt 2 000 ton.

”Fjolåret var en katastrof. Då fick vi ingen sol och pumporna mognade inte ordentligt. I år har det däremot varit gynnsamt, en lagom svensk sommar med lagom mycket regn och i övrigt varmt och torrt.”

Leif Nilssons bild av att allt fler vill fira Halloween stämmer också väl överens med branschorganisationen Svensk handels prognos. Enligt Svensk handel uppger 33 procent av tillfrågade handlare att högtiden är avgörande för försäljningen, upp från 25 procent föregående år.

Totalt väntas också konsumtionen kring högtiden lyfta från 1,5 miljarder till cirka 1,6 miljarder kronor.

ANNONS
ANNONS

Plockas för hand

För Leif Nilsson har också det faktum att verksamheten vuxit sig allt större inneburit att man är ett 50-tal anställda som plockar pumpor. Där finns också en av utmaningarna.

”Allt plockas för hand och det är svårt att hitta folk som vill jobba med sådant här. Det är tungt och besvärligt. Vi måste söka oss utanför landets gränser”, konstaterar han.

Ytterligare en prövning är att hitta någon som kan tänkas vilja ta över verksamheten den dagen han själv vill sluta.

Slutligen, äter du pumpa själv, eller är du innerligt trött på dem?

Jag äter gärna pumpa men jag är nog bättre på att odla än att tillaga dem.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop