Elpriset har rusat den senaste tiden. Nu uttalar sig Investors ordförande, en av näringslivets absoluta tungviktare, Jacob Wallenberg om sin syn på svensk kärnkraft - en allt hetare politisk potatis.


Mest läst i kategorin
Sverige behöver bygga nya kärnkraftverk för att klara elförsörjningen. Den uppfattningen har Jacob Wallenberg, som bland annat är ordförande för Investor.
Wallenberg uppger också att han själv skulle titta på möjligheterna att investera om förutsättningarna var de rätta.
– Jag skulle absolut titta på det, säger han i SVT:s 30 minuter.
Elpriset har gått upp rejält den senaste tiden. Detta efter att regeringen tidigare beslutat att stänga ned kärnkraft kombinerat med att naturgaspriset stigit kraftigt vilket gjort att de ökade elpriserna smittats från kontinenten till Sverige. Det påverkar också industrin där exempelvis stålbjässen Uddeholm har lagt ned produktion tillfälligt för att elpriset varit för högt.
Ett stort problem för Sverige är att man har mycket elproduktion i norra Sverige som man inte enkelt kan transportera till södra Sverige. Tidigare har det hanterats genom kärnkraftverk.
– Om du i dag vill bygga en fabrik i södra Sverige så får du inte göra det för det finns inte tillräckligt med el för att garantera tillgängligheten, säger Jacob Wallenberg. Industriledaren menar att det inte räcker med förnyelsebar energi bara.
– Du behöver vattenkraft och du behöver kärnkraft för att ha garanterad el även när det inte blåser och inte är sol, säger Jacob Wallenberg som pekar på att det som står till buds är fjärde generationens kärnkraft, vilket är ”något annat än det vi har idag”.

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet




