Kryptovalutor fortsätter tappa i värde och sammantaget har de 100 största i tillgångsklassen tappat 5 procent av sitt värde på en vecka. Det är den största nedgången på en vecka sedan april, rapporterar Bloomberg.

TT Nyheter
Uppdaterad: 24 juni 2024Publicerad: 24 juni 2024
ANNONS
Mest läst i kategorin
Bitcoin, den största kryptovalutan, har hängt med nedåt och kretsar nu kring 62 300 dollar. Det kan jämföras med toppar på 71 200 dollar i början av juni och det historiska rekordet på 73 798 dollar i mars i år.
Motvinden för kryptovalutorna har tilltagit i takt med att förhoppningarna om räntesänkningar från USA:s centralbank Federal Reserve (Fed) har dämpats på senare tid, vilket slår mot riskaptiten globalt.
ANNONS
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet
Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS




