Börsveckan börjar positivt, men mot strömmen går en forskningsaktie som rasar med hela 95 procent efter en misslyckad studie.


Mest läst i kategorin
Stockholmsbörsen avancerar över 1 procent under en stark inledning för veckans börshandel efter att ha följt med Asiens optimistiska tongångar. Kina börjar lätta på restriktioner, vilket påverkar både svenska bolag och världsekonomin.
Efter 20 minuters handel var OMXS30-indexet upp 1,10 procent till 2 080,79. Breda OMXSPI var upp 1,51 procent.
Forskningsbolaget Rhovac faller drygt 94 procent efter att en fas 2b-studie i prostatacancer visat att bolagets kandidat, RV001, inte var bättre än placebo. Fallet till 2,13 kronor innebär att börsvärdet minskat från 667 till cirka 40 miljoner kronor.
Bolaget bildades 2015 och gick till börsen 2016 till en pre-moneyvärdering om 37,3 miljoner kronor. I samband med listningen på dåvarande Aktietorget (nuvarande Spotlight) reste bolaget 20,3 miljoner kronor i en emission som övertecknades med 565 procent. Som högst stod aktien i 56,40 kronor i augusti 2018.
Rutger Arnhult är största ägare i bolaget med 20,41 procent av aktierna. Näst största ägare är Nordic Cross Asset Management och tredje störst är tidigare vd:n Anders Ljungqvist, med en ägarandel om 7,56 procent.
Insider:
Spelutvecklingsbolaget Enad Global 7:s, EG7, ledning och styrelseledamöter har köpt cirka 2,45 miljoner aktier av tidigare vd Robin Flodin, vilket motsvarar 2,8 procent av aktierna. Priset var 16,25 kronor per aktie och den totala köpeskillingen uppgick till knappt 40 miljoner kronor.
Aktierekommendationer:
Affärsvärlden rekommenderar köp för Bonesupport och neutralt råd för Bonava.
BNP Paribas Exane sänker Traton till underperform (neutral), riktkurs 15 euro.
Börsveckan rekommenderar köp av Logistea, SKF och Betsson i den senaste utgåvan. Tidningen ger rådet avvakta för SLP, Oneflow, Resurs och Bredband2.
| Aktie | Kursförändring | Kommentar |
| Enad Global 7 | 21,3% | Handelsbanken lyfter fram Enad Global 7 som tydlig uppköpskandidat |
| Learning 2 Sleep | 17,7% | Positiva resultat från studie med Learning 2 Sleeps sömnbehandlingsprogram |
| Logistea | 5,2% | Börsveckan rekommenderar köp |
| Skanska | 1,3% | Tecknar kontrakt värt 3,2 miljarder kronor |
| Xbrane Biopharma | −18,0% | Drar tillbaka FDA-ansökan för ranibizumab-biosimilar |
| My Beat | −21,5% | Faller i premiären på Spotlight |
| Rhovac | −95,0% | Nådde inte sitt primära effektmått i Bravac-studien |

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet





