E55

Marknaden håller andan inför Nvidias besked

Nvidias vd Jensen Huang i samband med ett framträdande i Sydkorea förra månaden.
Lee Jin-man/AP/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 16 nov. 2025Publicerad: 16 nov. 2025

På onsdag kväll efter New York-börsernas stängning släpper Nvidia siffror för fjärde kvartalet och det sker i ett läge där osäkerheten vuxit sig allt större kring AI-sektorn.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Återigen riktas blickarna mot världens största bolag – Nvidia. Företagets delårsrapport kan skaka om aktiemarknaden och ge svar på om vi nu ser en AI-bubbla – på väg att spricka – eller inte.

På onsdag kväll efter New York-börsernas stängning släpper Nvidia siffror för fjärde kvartalet och det sker i ett läge där osäkerheten vuxit sig allt större kring AI-sektorn.

ANNONS

Det Kalifornienbaserade bolaget levererar världens mest avancerade datachip till jättar som Google, Amazon, och Oracle. Med vd:n Jensen Huang som frontpelare har bolaget tidigare i år nått ett börsvärde på över 4 000 miljarder dollar.

Nvidia har lyckats skapa ett slags grundläggande ekosystem för AI-infrastrukturen och för investerare som velat investera i strukturell tillväxt. De senaste åren har datacenter och AI varit ”The Only Show in Town”, förklarar Christian Granquist.

Han är förvaltare hos Sjunde AP-fonden och i takt med att Nvidias aktie rusat drygt 1 300 procent de senaste fem åren har också Nvidia vuxit sig till aktiefondens största innehav på 4,8 procent. Det är också bolagsvärderingar som denna som gör att somliga nu varnar för en AI-bubbla, Christian Granquist är dock inte en av dem:

För mig definieras en bubbla som något som att koka soppa på en spik, lite som tulpanbubblan på 1600-talet. Det här är inte helt jämförbart för det är riktiga pengar som investeras och det är riktiga tjänster som levereras.

Jätteinvesteringar

Christian Granquist påpekar att investeringarna enbart i USA kopplat till bland annat AI beräknas till 5 000 miljarder dollar under en femårsperiod, åtta gånger hela Sveriges bnp.

Nästa år väntas investeringar på 700 miljarder och hälften beräknas hamna hos Nvidia. De är en extremt central spelare.

ANNONS

Christian Granquist medger att Nvidias nuvarande värdering, 30 gånger nästa års vinst, är relativt hög men samtidigt jämförbar med exempelvis Microsoft.

Samtidigt faller marknadstillväxten för AI lite på grund av de stora talens lag. Marknadens storlek är så stor att det inte går att växa 50 procent per år längre, vilket har varit fallet under flera år.

ANNONS

Risk för konkurrens

Ett möjligt frågetecken som Christian Granquist ser i nuläget är att en konkurrent skulle dyka upp och pressa Nvidia. Bolag som Alphabet (Google), Microsoft och Amazon utvecklar egna AI-chip.

– Det finns alltid en risk att man kan uppfinna produkter som är mera effektiva eller prisvärda än Nvidias och det kan ske förr eller senare. Det är högst ovanligt att man kan ha en sådan stark marknadsposition och upprätthålla marginaler på 50 procent men i nuläget är det inte aktuellt för Nvidia är teknik, pris- och marknadsledande.

Nvidia – tillverkare av grafikkort och processorer till artificiell intelligens (AI) och maskininlärning har vuxit sig till världens högst värderade bolag.

Aktien har de senaste fem åren stigit 1 300 procent, sedan årsskiftet är den upp 35 procent.

Bakom företaget finns vd:n Jensen Huang som grundade bolaget 1993 och numera är en av världens tio allra rikaste personer. I AP7:s aktiefond står nu Nvidia för 4,8 procent och ett marknadsvärde på 65 miljarder kronor. Det kan jämföras med aktieportföljens totala marknadsvärde som i nuläget ligger på 1 330 miljarder kronor.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS