E55

NSD: “Inflation i misstroende”

e55
e55
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 08 juni 2022

Gårdagens misstroendeomröstning fortsätter att dominera landets ledarsidor.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Från 1 januari 2027 är det lag på att alla ska debitera effektavgift.
Ekonomi

Tidöpartier: Kritiserade elavgifter behöver pausas

11 mars 2026
Ikea
Ekonomi

IKEA-anställd avskedad efter rabattköp åt anhörig

11 mars 2026
kaffeburk
Ekonomi

Kaffeburken skapade kaos i Sverige – historien om Zoégas och jakten på Mon Amie

11 mars 2026
pension
Pension

Miljontals svenskar gör samma pensionsmiss varje år – påverkar framtida utbetalning

11 mars 2026
Nya ansökningar om a-kassa minskar. Arkivbild.
Ekonomi

Ansökningar om a-kassa minskar

11 mars 2026

Flera av ledarsidorna försöker idag att analysera utfallet av gårdagens misstroendeomröstningen där Morgan Johansson fick förtroende att sitta kvar. Enligt Expressen var det oansvarigt av Socialdemokraterna att sluta ett avtal med den politiska vilden Aminah Kakabaveh i vintras, men ännu värre att man igår deklarerade offentligt att man står fast vid uppgörelsen. Det gör att Sveriges Nato-medlemskap nu är i farozonen. Slutsatsen man drar av detta är att Magdalena Andersson sätter partiets bästa framför landets säkerhet.  

Dagens Industri är inne på samma spår. Man kallar statsministerns agerande för omdömeslöst och menar att det äventyrar Sveriges säkerhetspolitiska förhandlingsposition.

ANNONS

Aftonbladet tar upp Kristdemokrat-ledaren Ebba Buschs erbjudande om att inte medverka till fler misstroendeförklaringar före valet – om Magdalena Andersson byter ut Morgan Johansson. Ledarskribenten liknade KD-ledaren vid en maffiaboss och kallade erbjudandet för ett “förtäckt hot” om fler misstroendeomröstningar framöver.

Och just antalet misstroendeomröstningar de senaste åren är fokuset på Norrländska Socialdemokratens ledarsida. Man konstaterar att det genomförts åtta misstroendeomröstningar i riksdagen sedan 2014 och kallar det för en “inflation i misstroende”.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop