Den amerikanska halvledarbjässen Nvidia investerar 1 miljard dollar (motsvarande 9,4 miljarder kronor) i telekombolaget Nokia, skriver det finländska bolaget i ett pressmeddelande.


TT Nyheter
Uppdaterad: 28 okt. 2025Publicerad: 28 okt. 2025
ANNONS
ANNONS
Nokia ska emittera över 166 miljoner nya aktier till rabatterat pris, vilka motsvarar 2,9 procent av ägandet i företaget.
Nokia och Nvidia har från och med nu ett strategiskt partnerskap för att utveckla sjätte generationens mobiltelefoni med hjälp av Nvidia-chip och Nokia övergår till samma chipleverantör även för femte generationens telefoni.
De båda företagen ska också samarbeta i fråga AI-styrd nätverksteknologi.
Nokias aktie ökade 20,4 procent sedan nyheten kom på tisdagseftermiddagen och drog även med sig sin svenska branschkollega Ericsson till att stänga 2,5 procent plus i Stockholm.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt

Ekonomi
Google bötfälls av EU – nästan 10 miljarder
24 juli 2026

Världen
Klart: Nya EU-sanktioner mot Ryssland
24 juli 2026

Pension
Den dolda fällan efter pensionen – när du alltid ställer upp för andra
24 juli 2026

Bil
Undvik dessa vanliga misstag och slipp parkeringsböter
24 juli 2026

Ekonomi
Gardells idé: En ”wall of shame” för svensk idrott
24 juli 2026
ANNONS