Omkring 90 000 svenskar har pensionssparat i Rysslandsfonder vars värde nästintill kan ha utplånats.


Mest läst i kategorin
Det genomsnittliga värdet för någon som sparat i Rysslandsfonder är 55000. Moskvabörsen hålls fortsatt stängt under kriget, men de aktier som är parallellnoterade någon annanstans och därmed kan handlas har fallit brant i värdet. I genomsnitt har aktierna rasat 90-95 procent, skriver TT.
När Moskvabörsen öppnar igen finns det inget besked om för närvarande. Valutahandeln ska dock ha kommit gång, uppger Ryska centralbanken för Wall Street Journal under onsdagen.
I januari var värdet omkring åtta miljarder kronor sammanlagt. Och det handlar inte om att särskilt många hade hunnit sälja, uppger Erik Fransson, chef för Pensionsmyndighetens fondtorg till TT.
-Många är gissningsvis passiva sparare, säger Erik Fransson, till nyhetsbyrån.

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet




