Mannen som bedöms vara Sveriges rikaste Ica-handlare kan bli tvungen att sälja, han har nämligen märkt om varor och haft ett hemligt källarlager.


Mest läst i kategorin
En handlare som äger två Ica-butiker, Ica Nära Banér på Östermalm i Stockholm och Ica Kvantum i Täby, strax norr om Stockholm, har ertappats med att fuska, det skriver Dagens PS.
Först ertappades Ica Nära Banér, som alltså finns på en av Stockholms mest exklusiva adresser, med att lura sina kunder genom att flytta fram förpacknings- och bäst före-datum på kött, det rapporterade Aftonbladet om i början av oktober.
Aftonbladet fortsatte sedan sin granskning och i butikens källare hittades ett hemligt lager som varken Ica centralt eller miljöförvaltningens kontrollanter inte kände till.
Livsmedelsinspektörer har dessutom misstänkt att flera år gamla skaldjur har sålts i både Ica Banér och Ica Kvantum i Täby.
Kan bli utesluten
Efter Aftonbladets avslöjanden om Ica-handlaren Leif Jönssons Livsmedel AB, som äger de två butikerna, agerar nu Icas ansvarsnämnd.
Ansvarsnämnden kan varna eller utesluta medlemmar ur Ica-handlarnas Förbund, där en handlare måste vara medlem för att få driva en Ica-butik.
Uteslutning ut förbundet kan således innebära att en handlare måste sälja sin verksamhet.
Senaste nytt
Sveriges rikaste Ica-handlare
Leif Jönssons Livsmedel AB anses vara Sveriges rikaste Ica-handlare, när Ica år 2021 köptes ut från börsen tjänade han enligt Aftonbladet 683 miljoner kronor, då han var den bland Sveriges Ica-handlare som köpt på sig flest aktier.
Aftonbladet skriver att vid tiden för budet ägde han, enligt ägartjänsten Holdings, nästan 1,3 miljoner aktier, eller 0,6 procent av hela Ica.
Vid sidan av Ica-butikerna äger Leif Jönsson två företag, holdingbolaget Leif Jönssons Livsmedel Holding AB och Porsgården AB, som i dag redovisar tillgångar på 220 respektive 437 miljoner kronor, alltså totalt 657 miljoner kronor, enligt Aftonbladet.
Därutöver äger Leif Jönsson ett företag som producerar och säljer kräftor och andra skaldjur, Smålandskräftan i Nässjö.
Han deklarerade år 2024 för en inkomst av tjänst på 1,9 miljoner och ett överskott av kapital på 12,8 miljoner kronor, det skriver Aftonbladet.
Beklagar ”brister i rutiner”
”Jag vill börja med att beklaga att det funnits brister i våra rutiner, vilket vi tar på största allvar. Vi vidtar nu åtgärder för att säkerställa att det inte kan hända igen. Vårt uppdrag är att se till att all livsmedelshantering sker enligt gällande lagar och regler så att våra kunder alltid kan känna sig trygga när de handlar hos oss”, har Leif Jönsson skrivit i ett mejl till Aftonbladet
Icas pressavdelning skriver i ett mejl till Aftonbladet att de ser mycket allvarligt på de uppgifter som framkommit i tidningens granskning.
”Kunderna ska kunna lita på Ica-butikerna. Det är viktigt för oss att alla Ica-butiker ska följa svensk lagstiftning, branschriktlinjer och våra policys när det gäller kvalitet i butik, och vi ser allvarligt på alla avvikelser från detta. Det här ärendet kommer därför att hanteras av Icas ansvarsnämnd inom kort. Efter det kommer beslut fattas om eventuella interna konsekvenser”, skriver de till Aftonbladet.
Fortsatt avvaktande framtidstro i handeln
Handelsföretagens förväntningar på framtiden stärktes något i oktober, men är fortfarande övervägande pessimistiska, visar Handelsbarometern från Svensk handel.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Här kan du beställa Verisure hemlarm för endast 2990 kr! (Värde: 6990 kr) Snabb hjälp vid inbrott, brand och nödsituationer. Gör larmtestet för att hitta rätt larm för dig.








