Kameruns 92-årige president Paul Biya är klar för en åttonde mandatperiod – efter ett kontroversiellt och hårt kritiserat val.


Den sittande presidenten vinner presidentvalet med 53,7 procent av rösterna, enligt officiella siffror från landets konstitutionsråd.
Valet, som ägde rum för drygt två veckor sedan, har liksom flera tidigare val i landet kritiserats för att vara riggat till presidentens fördel. Dessutom har det kantats av våldsamheter, med minst fyra dödade under protester till stöd för oppositionen i landets största stad Douala. Enligt demonstranterna besköts de med skarp ammunition av säkerhetsstyrkorna.
Biya blev Kameruns president 1982 och har sedan dess styrt det västafrikanska landet med järnhand.
Rivalen och före detta regeringsministern Issa Tchiroma Bakary kom på andra plats med 35,2 procent, enligt konstitutionsrådet. Chiroma hade utropat sig till segrare över den sittande presidenten två dagar efter valet den 12 oktober.
Senaste nytt

En timmes jobb kan spara husägare tusenlappar i vinter

Bara en av fem räknar med att sluta jobba helt vid pensionen

Spotifygrundaren: Då lämnar jag Sverige

Världen rustar för högre räntor: Sverige sticker ut
