De nya fetmaläkemedlen, så kallade GLP-1-mediciner är väldigt dyra och har blivit en klassfråga. Nu vill WHO sänka priset på dem.


Mest läst i kategorin
Människor i alla länder drabbas av fetma och år 2024 kopplades det till 3,7 miljoner dödsfall världen över. Fram till år 2030 väntas antalet människor med fetma fördubblas om inga åtgärder görs.
Fetma, eller obesitas, som är den medicinska termen, är en komplex och kronisk sjukdom och en viktig orsak till exempelvis hjärt-kärlsjukdomar, typ 2-diabetes och vissa typer av cancer. Fetma ger även personer med infektionssjukdomar sämre förutsättningar.
Förutom att ha negativa hälsoeffekter väntas den globala ekonomiska kostnaden för fetma år 2030 uppgå till 3 biljoner dollar varje år, det motsvarar cirka 28,4 biljoner kronor.
Globala riktlinjer från WHO
För att hantera den globala utmaningen med ökande fetma har Världshälsoorganisationen, WHO, utfärdat globala riktlinjer för användning av så kallade GLP-1-läkemedel mot fetma.
Riktlinjen kan bidra till arbetet med att minska de skenande hälsokostnaderna för hantering av fetma och de hälsokomplikationer som hänger samman med sjukdomen.
Det här är WHO:s första riktlinje för användning av behandlingar med glukagonliknande peptid-1, GLP-1 mot fetma som en kronisk, återkommande sjukdom.
Senaste nytt
Läkemedel mot diabetes och fetma
WHO lade till GLP-1-behandlingar till sin lista över viktiga läkemedel för behandling av diabetes typ 2 i högriskgrupper i september 2025, det handlar om läkemedel som Novo Nordisks Ozempic och Rybelsus samt Eli Lillys Mounjaro.
Med sina nya riktlinjer utfärdar WHO villkorade rekommendationer för användning av de här GLP-1-läkemedel mot fetma, rekommendationerna inkluderar hälsosamma kostvanor, regelbunden fysisk aktivitet och stöd från vårdpersonal.
GLP-1-läkemedel för behandling av fetma är till exempel Novo Nordisks Wegovy och Saxenda samt Eli Lillys Zepbound.

En kronisk sjukdom
”Obesitas är en stor global hälsoutmaning som WHO har åtagit sig att ta itu med genom att stödja länder och människor världen över för att kontrollera den på ett effektivt och rättvist sätt. Våra nya riktlinjer erkänner att obesitas är en kronisk sjukdom som kan behandlas med omfattande och livslång vård”, säger WHO:s generaldirektör Tedros Adhanom Ghebreyesus i ett pressmeddelande.
”Även om läkemedel ensamma inte kommer att lösa denna globala hälsokris, kan GLP-1-behandlingar hjälpa miljontals människor att övervinna fetma och minska dess relaterade skador”, fortsätter han vidare i pressmeddelandet.
Trots snabb produktionsexpansion förväntas GLP-1-behandlingar nå färre än 10 procent av alla som skulle kunna ha nytta av behandlingen år 2030.
Vanliga människor har inte råd
Fetma berör över en halv miljard människor och i sina riktlinjer föreslår WHO att GLP-1-läkemedel ska bli en del i en långsiktig behandling, något som Viktmedicinpoddens grundare Emma Lindell tycker är positivt, det skriver TV4.
”Det är extremt positivt att WHO nu erkänner obesitas som den kroniska sjukdom det är och att de ställer sig bakom medicineringen. Men lika viktigt är att de också säger att priserna måste ned”, säger hon till TV4.
Hon har själv gått ned 33 kilo med hjälp av bland annat GLP-1 och hon menar att kostnaden för många är det största hindret för att använda dessa läkemedel.
Hon säger att hon vet många som har fått fantastiska resultat med dessa läkemedel, men som av kostnadsskäl har tvingats avsluta behandlingen.
”Jag har tvingats byta från Mounjaro till Wegovy av kostnadsskäl. Mounjaro fungerade väldigt bra för mig, men det kostade nästan 5 000 kronor i månaden. Nu betalar jag runt 2 700 kronor, men det är fortfarande mycket pengar”, säger hon till TV4.
Hoppas WHO påverkar TLV
Emma Lindell tycker att WHO:s riktlinjer ger hopp och säger att det vore fantastiskt om riktlinjerna kan påverka Tandvårds- och läkemedelsförmånsverkets, TLV:s, beslut om subventionering i Sverige, som kommer innan årsskiftet.
”Det här är inte en bantningskur. Det är medicinering för en komplex sjukdom. WHO:s besked hjälper till att belysa det och bryta missförstånden”, säger hon till TV4.
Läs mer på E55: Svenskarna lägger miljarder på viktsprutor – nu jagas engångssprutan

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.










