E55

Dissad för sin ålder – när de ansökte om bolån

bolån
Banken dissade sökande baserat på ders ålder. BIlden är ett montage. (Foto: Canva)
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 04 apr. 2025Publicerad: 04 apr. 2025

Redan i 60-årsåldern är det svårt att få ett bolån beviljat. Det får pensionärsorganisationen PRO att se rött.

ANNONS

Mest läst i kategorin

E55 har tidigare skrivit om att det är svårt att ta lån på äldre dar. Pensionärer som ansöker om bolånelöfte hos Skandiabanken behöver ha 40 procent högre inkomster än yngre bolånetagare för att få samma lån, enligt Svenska Dagbladet.

MISSA INTE: Pensionsåldern höjdes – men svenskarna går i pension tidigare

ANNONS

Svårt att få bolån

Det tycker PRO:s ordförande Åsa Lindestam är helt fel väg att gå. Därför har hon skickat ett klagomål till Diskrimineringsombudsmannen, DO.

”Efter att under lång tid bott i småhus kan det till exempel vara ändamålsenligt att flytta till en mindre bostadsrätt, i syfte att få en lägre bostadskostnad och en bostad anpassad för äldre. Att denna typ av anpassning är möjlig är av stort värde för pensionärer, men också för bostadsmarknaden i stort då samhällets bostadsbestånd kan utnyttjas effektivare – en barnfamilj kan till exempel
flytta in i småhuset”, säger Åsa Lindestam.

Det skriver PRO Pensionären.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
E55 Studio

Tryggare än någonsin att köpa begagnad elbil

03 sep. 2025
Kristina Sparreljung, Generalsekreterare, Hjärt-Lungfonden
Spela klippet
E55 Studio

Så kan dina aktier rädda liv – Hjärt-Lungfonden lyfter fram möjligheten till aktiegåvor

01 aug. 2025

Stelare bostadsmarknad

Men rörligheten skadas av att man inte kan få bolån på grund av sin ålder. Det gör att färre kan flytta dit de egentligen borde bo. Detta förutom missgynnandet och orättvisan som den enskilde äldre utsätts för på bostadsmarknaden.

Det blir ett ineffektivt utnyttjande av bostadsbeståndet om äldre inte kan anpassa sin bostadssituation, skriver PRO Pensionären.

ANNONS

Läs mer om ekonomi:

Få vet vad riktålder betyder: Vet du om din höjda pensionålder?

Det finns fortfarande 51 000 jobb för dig att söka i sommar

Kronans triumf: Nu kostar en amerikansk dollar exakt 10 kronor

De lever pensionsdrömmen redan nu – bor i husbil på heltid

Vanligt med farliga ämnen i varor du köper på nätet

ANNONS

ANNONS

ANNONS
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Bilbo Göransson arbetar på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Bilbo Göransson arbetar på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
Verisure hemlarm för bara 2990 kr

Här kan du beställa Verisure hemlarm för endast 2990 kr! (Värde: 6990 kr) Snabb hjälp vid inbrott, brand och nödsituationer. Gör larmtestet för att hitta rätt larm för dig.

Läs mer här
ANNONS