Fler svenskar behöver arbeta längre för att få en rimlig pension. Men för många tar arbetslivet stopp långt innan de själva vill.


Mest läst i kategorin
Redan idag är Sverige sämst i Norden på att anställa personer över 55 år, enligt en rapport från Pluskommissionen.
Det bekräftas nu i en ny undersökning från Swedbank, som Dagens PS skriver om.
Ålder det största hindret
Undersökningen visar att ålder har blivit ett av de största hindren för äldre som vill byta jobb.
Bland personer över 55 år uppger hela 75 procent att de möter hinder om de försöker byta arbetsgivare.
Det vanligaste skälet är upplevelsen att arbetsgivare helt enkelt inte vill anställa personer som närmar sig pensionsålder.
Totalt svarar 40 procent att just detta är ett problem. I åldersgruppen 61–63 år är siffran ännu högre – där uppger varannan person att åldern står i vägen för att få nytt jobb.
Missa inte: Miljardregn över pensionärerna – men ”regeringen fegar ur”. E55
Senaste nytt
Fördomar – inte kompetens
Trots att äldre ofta beskrivs som mindre anställningsbara pekar undersökningen inte mot bristande kunskap som problemet. Endast 6 procent uppger att kompetensen skulle vara ett hinder.
I stället pekar 35 procent på fördomar mot äldre arbetskraft medan 22 procent upplever att arbetsgivare inte vill betala för den erfarenhet som äldre besitter.

Swedbanks ekonom Madelén Falkenhäll varnar för konsekvenserna, både för individen och samhället:
“Att äldres erfarenhet inte värdesätts är tråkigt för de som vill byta jobb, men det blir också ett samhällsproblem. Vi behöver jobba allt längre och då behöver också arbetsmarknaden tillåta att vi byter jobb högre upp i ålder. För många kan det vara ett sätt klara att jobba fram till sin pensionsålder”, säger hon i ett pressmeddelande.
Skillnader mellan branscher
Upplevelsen av diskriminering ser något olika ut mellan olika yrkesområden.
Inom kontorsyrken uppger 44 procent att arbetsgivare inte vill anställa någon som närmar sig pension. Lika många säger att de möts av fördomar mot äldre.
I industrin och tillverkningssektorn anger 37 procent att åldern gör det svårt att bli anställd, medan 36 procent upplever fördomar.
Lägst siffror finns i vård, skola och omsorg, där 39 procent uppger svårigheter kopplade till ålder och “endast” 25 procent nämner fördomar.
Många ger upp tidigare
När jobbmöjligheterna sinar väljer många att lämna arbetslivet tidigare än planerat. Över hälften av alla mellan 55 och 65 år uppger att de tänker gå i pension före sin riktålder.
Vanligast är att man känner sig mentalt trött (28 procent) eller fysiskt sliten (21 procent).
Samtidigt säger 23 procent att de vill gå tidigt trots låg pension, medan 53 procent menar att de både vill och har råd att sluta tidigare.
Kan tvingas i pension
Men det är inte alltid vilja som styr. Faktum är att 7 400 personer över 60 år riskerar att tvingas i pension i förtid redan 2027, trots att de egentligen vill fortsätta arbeta.
Det visar en rapport från SPP och SCB.
”Begreppet ’ofrivillig pensionering’ blir tydligt när äldre tvingas lämna arbetslivet tidigare än de själva vill”, kommenterar Trifa Chireh, pensionsekonom på Säkra.
Dyrt att tvingas bort
Att lämna arbetslivet i förtid kan slå hårt mot plånboken. Det har E55 skrivit om tidigare.
Swedbanks beräkningar visar att pensionen kan minska med 3 000 till 5 000 kronor i månaden före skatt om man går i pension två år tidigare än planerat.
Trots viljan att arbeta längre stoppas alltså många av ett hinder de själva inte kan påverka – åldern.
För dem som vill fortsätta bidra, byta bana eller orka hela vägen fram till pensionen blir arbetsmarknadens stängda dörrar ett allt större problem.
Läs också: Äldre diskrimineras – hundratals jobbansökningar i papperskorgen. Realtid

Bevakar i huvudsak privatekonomi och pension för E55. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Bevakar i huvudsak privatekonomi och pension för E55. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.











