E55

Här är livsmedelsbolagens nya vinstknep

Här är livsmedelsbolagens nya vinstknep
Jessika Bouveng
Jessika Bouveng
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 04 apr. 2024

Inflation och krympflation är två begrepp som det svenska folket fått bekanta sig med. Nu har livsmedelsjättarna hittat ytterligare ett knep för vinst.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
E55 Studio

Bankernas kamp mot penningtvätt slår hårt mot oskyldiga kunder

14 mars 2026
Deklarationen öppnar den 17 mars. Arkivbild.
Ekonomi

Dags att deklarera – det här granskas extra i år

14 mars 2026
Ekonomi

EU-länder inleder Iran-samtal om Hormuzsundet

13 mars 2026
Marknaden drabbas regelbundet av kriser och nedgångar. När Ryssland invaderade Ukraina 2022 föll börsen 31 procent, den 8 november 2022 hade OMX fallit med drygt 26 procent, vilket syns på en mobiltelefon.
Ekonomi

Tre saker sparare kan tänka på när börsen är orolig

13 mars 2026
Den som bor granne med ett nybyggt vindkraftverk ska få ersättning, föreslår regeringen. Arkivbild.
Bostad

Bli granne med vindkraftverk – tjäna 38 000 om året

13 mars 2026

Snålflation är när tillverkare i tysthet byter ut råvaror i sina produkter mot billigare alternativ. Alltså innebär detta att kvaliteten på vissa livsmedel sjunker medan priserna stiger. 

Flera livsmedelsbolag har nu börjat ägna sig åt snålflation Detta enligt en utredning av organisationen Foodwatch som den finska tidningen Yle tagit del av. 

ANNONS

Ett exempel på en produkt som fått en sämre kvalité är After Eight. De senaste åren har mintchokladen gjort palmolja till en allt större ingrediens som är bland de billigaste växtbaserade oljorna.

Även Maille majonnäs har gjorts snålare. I produkten ryms nu mindre äggula och man har samtidigt tagit bort märkningen ”från frigående höns”. 

Konsumenten som straffas

Hannele Kauppinen-Räisänen, docent i konsumentforskning, tycker utvecklingen är under all kritik. 

— Konsumenten har helt enkelt inte tid, möjlighet, och kanske inte heller kunnighet att vara på sin vakt och kontrollera hur produkterna förändras, säger Kauppinen-Räisänen och fortsätter: 

— Om vi pratar om produktutveckling så borde ju liksom syftet med produktutvecklingen vara den att produkterna blir bättre i kvalitet, inte tvärtom.

Läs mer:

ANNONS

Därför blir gapet mellan rika och fattiga större

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Jessika Bouveng
Jessika Bouveng

Webbredaktör och skriver med fokus på 55+

Jessika Bouveng
Jessika Bouveng

Webbredaktör och skriver med fokus på 55+

ANNONS
Vinterfolk kör Volkswagen. Proffs som nybörjare.

Sverige är ett kombiland. Med elkombin ID.7 GTX Tourer ser vi till att det förblir så. Gott om utrymme för vinterfolk och vinterutrustning. Dessutom lång räckvidd, förvärmning och mycket mer. Läs mer om ID.7 GTX Tourer Pro S SWE Edition här.

Se erbjudandet här!
ANNONS
mobile
desktop