E55

Regeringen mindre optimistisk om jobben

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) presenterar ny ekonomisk prognos. Arkivbild.
Finansminister Elisabeth Svantesson (M) presenterar ny ekonomisk prognos. Foto: Christine Olsson/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 16 dec. 2025Publicerad: 16 dec. 2025

Men finansministern ser också flera ljuspunkter för svensk ekonomi nästa år. Hushållens konsumtion har ökat fem kvartal i rad och även företagens investeringsvilja har ökat.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Regeringen räknar i en ny bedömning med högre arbetslöshet både i år och nästa år, än i tidigare prognoser.

Det finns fortfarande en viss avvaktan, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Men finansministern ser också flera ljuspunkter för svensk ekonomi nästa år. Hushållens konsumtion har ökat fem kvartal i rad och även företagens investeringsvilja har ökat.

Jag har goda förhoppningar om att det nu på allvar har vänt, säger hon på en pressträff.

Lågkonjunktur till 2027

I finansdepartementets uppdaterade prognos bedöms bnp-tillväxten landa på 1,6 procent i år, för att sedan lyfta med 3,0 procent 2026. Det kan jämföras med 0,9 respektive 3,1 procent i den förra prognosen från september.

Elisabeth Svantesson beskriver det som att Sverige fortfarande är i en lågkonjunktur, den beräknas hålla i sig till 2027, men att det har vänt uppåt.

Konjunkturåterhämtningen har äntligen inletts, säger hon.

När det kommer till arbetslösheten räknar regeringen med att den fortsatt kommer att ligga på en hög nivå framöver, även om den faller. Regeringen spår en arbetslöshet på i genomsnitt 8,4 procent nästa år, en nedgång från 8,8 procent i år.

ANNONS

Det är en ökning jämfört med prognosen från september, då regeringen räknade med en arbetslöshet på 8,3 procent nästa år och 8,7 procent i år.

På arbetsmarknaden ser vi vissa tecken på en ljusning, men de är inte lika tydliga.

Det finns fortfarande en viss avvaktan när det gäller arbetsgivare och anställningsplaner, säger Svantesson.

ANNONS

”Stort misslyckande”

Att arbetslösheten inte följer med tillväxten beror enligt Svantesson delvis på att det ofta finns en viss eftersläpning mellan tillväxt och arbetslöshet. Men också på att tillväxten är effektivitetsdriven snarare än driven av fler arbetade timmar.

Den konjunkturella arbetslösheten bryter man genom att sätta fart på ekonomin och ha en expansiv budget.

Den strukturella som är mycket mer djupgående och som har varit ett problem alldeles för länge kräver andra insatser, allt från etableringsjobb till en bidragsreform och språkkrav, säger Svantesson.

Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Mikael Damberg säger i en kommentar att det är bra att ekonomin har vänt, men han beskriver trots det Elisabeth Svantessons resultat som ”bedrövligt”:

”Underskotten är stora, tillväxten har varit låg, arbetslösheten fortsätter stiga, svenska folkets plånböcker är tunnare och maten dyrare. Nu blir prognosen för arbetslösheten sämre. Det är ett stort misslyckande”.

ANNONS
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS