E55

Svantesson: Vår förtjänst att ekonomin lyfter

Konjunkturinstitutet (KI) skruvar upp tillväxtprognosen och räknar med att lågkonjunkturen ebbar ut under 2027. Finansminister Elisabeth Svantesson (M) oroas inte över prognos om höjd inflation. Arkivbild.
Konjunkturinstitutet (KI) skruvar upp tillväxtprognosen och räknar med att lågkonjunkturen ebbar ut under 2027. Finansminister Elisabeth Svantesson (M) oroas inte över prognos om höjd inflation. Foto: Viktoria Bank/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 11 aug. 2026Publicerad: 11 aug. 2026

Det är enligt Elisabeth Svantesson ett par skäl bakom den prognos om en avtagande lågkonjunktur, en höjd bnp-tillväxt och en successivt sjunkande arbetslöshet som Konjunkturinstitutet presenterade på tisdagen.

ANNONS
ANNONS

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) ger regeringens politik äran för den något ljusare prognos som Konjunkturinstitutet nu presenterar.

Och inflationen är inget hon oroar sig för.

”Regeringen har gjort det billigare att tanka och handla mat.”

Det är enligt Elisabeth Svantesson ett par skäl bakom den prognos om en avtagande lågkonjunktur, en höjd bnp-tillväxt och en successivt sjunkande arbetslöshet som Konjunkturinstitutet presenterade på tisdagen.

”Den lågkonjunktur som KI spår ebba ut nästa år har berott i människors försiktighet i konsumtion och brist på framtidstro. När jag tog över detta jobb var den höga inflationen ett gift in i vanliga svenskars ekonomi. För att pressa inflationen var vi återhållsamma, inte expansiva, och det skördar vi frukterna av nu”, säger Svantesson.

Dopad köpkraft

Ekonomer har dock varnat för att hushållens stärkta köpkraft och den låga inflationssiffra vi för tillfället ser delvis är en chimär dopad av skattelättnader och subventioner från regeringens sida, som döljer en reell inflation över målet.

I sin prognos flaggar även KI för en inflation som beräknas stiga över målet på 2 procent nästa år när energipriser väntas stiga och skattesubventioner tas bort.

”Inflationen är på väldigt låg nivå nu. Den kommer inte att vara lika låg framöver, men ingen prognos finns om att den kommer att bli skyhög. Ligger den runt målet är det hela poängen för Riksbanken. Jag ser inte med oro för att vi får en hög inflation framöver”, säger Svantesson.

ANNONS
ANNONS

Ökat antal arbetslösa

Trots en KI-prognos om en successivt minskad arbetslöshet är ett av oppositionens slagträn i debatten att antalet arbetslösa stigit med 100 000 under den sittande regeringens mandatperiod.

Ni får återkommande kritik för att inte bekämpa arbetslösheten?

”När efterfrågan ökar i svensk ekonomi kommer fler i arbete. Genom både bidragsreform och sänkta skatter ser vi till att fler kommer ut på arbetsmarknaden”, säger Svantesson.

Läs även: Var fjärde anställd byts ut – nu måste äldreboenden visa siffrorna – E55

ANNONS

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS