När jämställdheten ökar är det kvinnors förväntade livslängd som ökar mest, men även mäns livslängd gynnas rejält.


Mest läst i kategorin
I jämställda länder lever människor längre och det som påverkar livslängden mest, för både män och kvinnor, är förbättrad utbildning, det visar en studie, skriver World Economic Forum.
I studien, gjord av forskare vid George Institute, studerade forskarna data från 156 länder mellan åren 2010 och 2021.
På datan tillämpade forskarna ett modifierat Global Gender Gap Index som är baserat på en modell som har utvecklats av World Economic Forum.
Det är ett index som mäter jämställdhet inom de fyra områdena ekonomiskt deltagande, utbildning, hälsa och överlevnad samt politiskt egenmakt.
Varje land får ett värde på 0–100 för varje område och på så sätt kan jämställdhet mätas och jämföras mellan de olika länderna.
År 2022 var de globala könsskillnaderna 68,1 procent stängda, med nuvarande utvecklingstakt kommer det ta 132 år för världen att bli helt jämställd mellan könen.
Sveriges jämställdhet
Sverige ligger på plats sex i Global Gender Gap Index år 2025, med könsskillnaderna 82 procent stängda.
Island hamnar högst upp på plats ett, med 93 procent stängda könsskillnader och är alltså det land som enligt indexet erbjuder de mest jämställda villkoren.
Finland ligger på plats 2, med 88 procent, Norge på plats tre, med 86 procent och Storbritannien på plats fyra, med 84 procent. På plats fem ligger Nya Zealand, med 83 procent.
Senaste nytt
Ökade med flera år
I studien fann forskarna att en 10-procentig förbättring av jämställdheten totalt sett leder till en genomsnittlig ökning av den förväntade livslängden med 3,7 år för kvinnor och 2,9 år för män.
Eftersom kvinnor lever längre än män i nästan alla världens länder utvidgar det här könsskillnaderna i förväntad livslängd.
För män är den genomsnittliga förväntade livslängden, globalt sett, 69,8 år och för kvinnor är den 74,9 år.
Enligt SCB, är medellivslängden för det senaste året i Sverige 85,4 år för kvinnor och 82,3 år för män år 2025. Medellivslängden för det senaste året bygger på hur gamla de som dog under året var.
Jämställdhet bra för alla
Studiens resultat visar att jämställdhet inte bara är bra för kvinnor utan att det även är bra för män.
Vi kan bidra till att skapa en mer jämlik och rättvis värld för alla genom att förbättra utbildning och andra möjligheter för kvinnor.
Studiens huvudförfattare, Cat Pinho-Gomes, hedersforskare vid The George Institute for Global Health och Imperial College London, menar att studiens resultat tyder på att både kvinnors och mäns livslängd kan förlängas genom att ta itu med långvarig ojämlikhet mellan könen.
”Många av de faktorer som avgör hur länge du kommer att leva, som arbets- och levnadsförhållanden, exponering för föroreningar, tillgång till hälso- och sjukvård, utbildning, inkomst och socialt stöd, är behäftade med könsskillnader runt om i världen”, säger hon i ett pressmeddelande.
”I takt med att länder gör större framsteg mot jämställdhet och kvinnor ges möjlighet att delta mer fullt ut i det politiska, ekonomiska och sociala livet, skördar hela samhället frukterna”, fortsätter hon i pressmeddelandet.
Läs mer på E55: Kvinnor får vänta i 30 till 50 år på jämställda pensioner

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet











