E55

Pensionärer drabbas hårt - tvingas stänga av varmvattnet

News55
News55
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 18 dec. 2021

Pensionärer får lägga stora delar av sin pension på elräkningen. Vissa funderar till och med på att sälja sina hus för att sänka kostnaderna.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Många har drabbats av de höga elpriserna, men vissa drabbas hårdare än andra. Landets pensionärer tvingas lägga en stor del av sin pension på elräkningen, rapporterar SVT. För att spara på elen så har Christer Lindeblad, 73 år, stängt av varmvattnet och han duschar hos en vän istället.

I vanliga fall brukar Christer betala ungefär 2000 kronor för elen i december månad. I år befarar han att elräkningen kan kosta honom uppemot 7000 kronor.  

ANNONS

– Det är ju inte hållbart eftersom jag har en pension på ungefär 14 000 kronor.

För att minska på kostnaderna har Christer funderat på om han ska sälja sitt hus. Energi- och digitaliseringsminister Khashayar Farmanbar menar att det kommer en förändring år 2022, bland annat genom lägre skatt för pensionärer. 

Författare: Jessika Bouveng

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS