E55

Att förlora jobbet strax innan 60 – så påverkas pensionen

En man på anställningsintervju och en man är bekymrad. Det är kämpigt att bli av med jobbet när man närmar sig 60 och det finns risk att det påverkar pensionen negativt. Mannen på bilden har ingenting med texten att göra.
Det är kämpigt att bli av med jobbet när man närmar sig 60 och det finns risk att det påverkar pensionen negativt. Mannen på bilden har ingenting med texten att göra. (Foto: indypendenz och Nes/Getty Images Signature)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 17 nov. 2025Publicerad: 17 nov. 2025

Sannolikheten att få ett nytt jobb sjunker i takt med att erfarenheten ökar för den ökar ju i takt med livslängden och i Sverige tror arbetsgivare att ålder är någonting negativt.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Redan i 40-årsåldern minskar sannolikheten att bli kontaktad av en arbetsgivare när du söker jobb, det konstaterades i en studie från 2017, vilket E55 berättat om tidigare.

Studien visade att sannolikheten att bli kontaktad sjönk ytterligare vid 55 och att den var nästan obefintlig vid 65.

ANNONS

Åldersdiskriminering

Även om studien har några år på nacken finns det ingenting som tyder på att åldersdiskrimineringen inom arbetslivet har minskat sedan den gjordes, det skriver Aftonbladet.

Över hälften av de öppet arbetslösa i åldersgruppen 60–64 år, drygt 126 000 personer, har enligt Arbetsförmedlingens senaste statistik varit utan jobb sex månader eller mer, enligt Aftonbladet.

I slutet av mars 2024 var närmare 355 000 personer inskrivna på Arbetsförmedlingen, cirka 20 procent, eller nästan 71 000 av dem var 55–65 år

Av de som var 55–65 år hade hela 60 procent varit arbetslösa i mer än ett år.

ANNONS

Förlorade jobbet vid 59

En 59-årig Aftonbladet-läsare som jobbat med IT-system i det privata näringslivet sedan 1996, men bra lön och kollektivavtal, blev av med sitt jobb i våras.

ANNONS

Läsaren har insett att det kanske inte kommer gå att få ett fast jobb igen, i alla fall inte den typ läsaren haft tidigare och undrar hur pensionen påverkas av en längre tids arbetslöshet.

Läsaren undrar också hur pensionen skulle påverkas av ett jobb med lägre lön och vad som händer om det inte går att få ett nytt jobb.

Roger Jansson, pensionsspecialist på Avtalat, en informationsportal för privatanställda arbetare och tjänstemän, säger att det är kämpigt att bli av med jobbet när man är strax under 60.

”Det är för långt kvar för att pension ska vara ett alternativ, så det enda raka är att försöka fixa ett nytt jobb, och det i en ålder då det kan vara jättesvårt”, säger han till Aftonbladet.

Pensionen påverkas

Alla delar av pensionen påverkas av arbetslöshet, visserligen ger A-kassan allmän pension, men ersättningen är lägre än den tidigare lönen så pensionsintjänandet blir lägre, och ingen tjänstepension tjänas in.

Tjänstepensionen blir då ett så kallat fribrev som behåller sitt värde, men inga nya pengar betalas in.

De flesta tjänstepensioner är numer premiebaserade och deras storlek bestäms av hur mycket som har betalats in och hur avkastningen på kapitalet blir, förhoppningsvis fortsätter kapitalet i en sådan försäkring att ge avkastning och växa även när den blir ett fribrev.

Men, ITP2 för privatanställda tjänstemän födda 1978 eller tidigare, är inte förmånsbestämd och på pengarna i ett sådant fribrev blir det ingen avkastning, värdet räknas i stället upp med inflationen.

ANNONS

För att en medelinkomsttagare ska få full ITP2, alltså 10 procent av slutlönen, ska han eller hon ha jobbat i minst 30 år och gå i pension vid den ålder som gäller för avtalet.

Roger Jansson säger att värdet på ett sådant fribrev bestäms av hur mycket pengar som har betalats in och att en pensionsnivå beräknas utifrån det.

”Om man senare skulle få ett nytt jobb inom samma avtalsområde så kommer man att få ytterligare tjänsteår. Hade man exempelvis 28 år tidigare och därefter jobbar ytterligare två eller fler så kommer man med andra ord att kvalificera sig för full ITP2, under förutsättning att man jobbar fram till pensionsåldern”, säger Roger Jansson.

Han tillägger att pensionens storlek då kommer baseras på den slutlön läsaren har när han går i pension, den kan dock aldrig bli lägre än det som redan har tjänats in.

Kan bli lägre pension

Om läsaren i stället tar ett jobb inom ett annat avtalsområde så händer ingenting med det förmånsbestämda fribrevet.

Roger Jansson säger att det sista man vill är att förlora jobbet i den här åldern och att om man inte snabbt får ett nytt jobb med likvärdig lön är risken stor att pensionen påverkas negativt, det skriver Aftonbladet.

Lär mer på E55: Så mycket pengar behöver en pensionär – ungefär

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS