E55

Hälften av MC-förarna är över 55: "Åldras med sin hoj"

mc
Hälften av alla MC-förare är 55 år eller äldre. Foto: Getty Images, Grafik: SCB
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson
Uppdaterad: 21 juli 2025Publicerad: 21 juli 2025

Hälften av alla MC-förare är 55 år eller äldre, enligt nya siffror från Statistiska Centralbyrån, SCB.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Bensin
Bil

Experter: Så mycket bensin bör du ha i tanken

10 mars 2026
Volkswagen
Bil

Volkswagen kan tvingas säga upp 50 000 anställda

10 mars 2026
bensin
Bil

Kraftig uppgång i oljepriset – kan påverka bensin och diesel i Sverige

09 mars 2026
Spela klippet
E55 Studio

90 procent av bildatan kan hamna i Kina – därför granskas uppkopplade bilar

07 mars 2026
Spela klippet
E55 Studio

Motorjournalisten: Regeringens nya klimatlinje gör bilvalet svårare

06 mars 2026

Snittåldern för att köra motorcykel är nu 55 år, vilket är den högsta uppmätta medelåldern för fordonstypen hittills, enligt Statistiska Centralbyrån, SCB.

1990 var snittåldern 34 år, vilket gör att fordonstypen är fortsatt populär i samma generation nu som för 35 år sedan, men att intresset avtar för de yngre generationerna.

ANNONS

MISSA INTE: Antalet jobbande pensionärer ökade med 23 procent

Då får man tid att köra MC

”Många av motorcykelägarna har åldrats tillsammans med sin hoj, samtidigt som intresset för motorcyklar ser ut att ha minskat i de lägre åldrarna”, säger Håkan Sjöberg, statistiker på SCB, i ett pressmeddelande.


318 704 personer har motorcykel i Sverige, varav nio av tio är män. 37 249 av MC-ägarna, runt 12 procent, är kvinnor.

Medelålder bland motorcykelägare 1990–2024, endast privatpersoner

Stapeldiagram
ANNONS

Vissa yrken vanligare

ANNONS

Statistiska Centralbyrån räknar på det mesta. En av sakerna de för statistik på är vilka yrken som är populärast för MC-förarna:

”Flest motorcykelägare hittar vi bland män som jobbar som säkerhetsinspektörer eller flygtekniker. Det vanligaste yrket bland kvinnor som äger en motorcykel är trafiklärare eller att de arbetar inom byggsektorn”, säger Håkan Sjöberg.

Minst vanligt att äga en motorcykel är det bland hudterapeuter och dietister, visar SCB:s statistik.

Topp 5 yrken med störst andel motorcykelägare 2024, båda könen

YrkeAndel motorcykelägare, procent
Flygtekniker21,8
Säkerhetsinspektörer m.fl.20,9
Maskinbefäl19,4
Underhållsmekaniker och maskinreparatörer18,9
Kranförare m.fl.18,8

Topp 5 yrken med minst andel motorcykelägare 2024, båda könen

YrkeAndel motorcykelägare, procent
Dietister0,4
Hudterapeuter0,5
Doktorander0,6
Fotterapeuter0,6
Barnskötare0,7

Topp 5 yrken med störst andel motorcykelägare 2024, män

YrkeAndel motorcykelägare, procent
Säkerhetsinspektörer m.fl.24,3
Flygtekniker22,3
Maskinbefäl20,3
Flygmekaniker m.fl.19,8
Kranförare m.fl.19,7

Topp 5 yrken med störst andel motorcykelägare 2024, kvinnor

ANNONS
YrkeAndel motorcykelägare, procent
Trafiklärare10,5
Byggnads- och ventilationsplåtslagare7,6
Säkerhetsinspektörer m.fl.7,6
Bangårdspersonal7,5
Ambulanssjukvårdare7,0

Din hemkommun avgör ditt MC-åkande

Värmlänningarna och gotlänningarna kör mest MC, medan Solna är den minst MC-täta kommunen i Sverige.

– Storfors i Värmland är den kommun där störst andel av befolkningen äger en motorcykel, 8,5 procent. I botten ligger Solna i Stockholms län och Malmö i Skåne, med vardera 1,6 procent. Motorcykelägandet är generellt lägre i storstäder. Gotland har stor glesbygd och det är vanligare att äga en motorcykel i glesbygd än i tätorter, säger Håkan Sjöberg.

Topp 5 störst andel motorcykelägare 2024, kommun

KommunAndel, procent
Storfors8,5
Smedjebacken7,6
Nordanstig7,1
Hagfors7,1
Timrå7,1

Topp 5 minst andel motorcykelägare 2024, kommun

KommunAndel, procent
Solna1,6
Malmö1,6
Sundbyberg1,7
Stockholm1,7
Göteborg2,1

Topp 5 störst andel motorcykelägare 2024, län

LänAndel, procent
Gotlands län6,2
Dalarnas län5,4
Västernorrlands län5,1
Gävleborgs län5,1
Blekinge län5,0
ANNONS

Topp 5 minst andel motorcykelägare 2024, län

LänAndel, procent
Stockholm2,5
Skåne3,4
Uppsala3,8
Västra Götaland3,8
Kronoberg3,9

Läs mer om ekonomi:

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Bilbo Göransson arbetar på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

Bilbo Göransson
Bilbo Göransson

Bilbo Göransson arbetar på både News55 och E55 har arbetat som journalist i tio år på radio, TV och flera tidningar, bland annat på DN och UNT, och har erfarenhet som både reporter, webbredaktör och ekonomiredaktör.

ANNONS
Vinterfolk kör Volkswagen. Proffs som nybörjare.

Sverige är ett kombiland. Med elkombin ID.7 GTX Tourer ser vi till att det förblir så. Gott om utrymme för vinterfolk och vinterutrustning. Dessutom lång räckvidd, förvärmning och mycket mer. Läs mer om ID.7 GTX Tourer Pro S SWE Edition här.

Se erbjudandet här!
ANNONS
mobile
desktop