Hela 75 procent av svenskarna över 55 år upplever att det finns hinder för dem att byta jobb och att arbetsgivare inte vill anställa personer som närmar sig pensionen.


Mest läst i kategorin
Beräkningar i en ny undersökning som Kantar gjort, på uppdrag av Swedbank, visar att tre av fyra svenskar över 55 år ser betydande hinder för att kunna byta jobb.
Undersökningen visar också att fyra av tio från 55 år och uppåt upplever att arbetsgivare inte vill anställa någon som närmar sig pensionsåldern. Bland dem som är 61 till 63 år upplever hälften att det är så.
”Att äldres erfarenhet inte värdesätts är tråkigt för de som vill byta jobb, men det blir också ett samhällsproblem. Vi behöver jobba allt längre och då behöver också arbetsmarknaden tillåta att vi byter jobb högre upp i ålder. För många kan det vara ett sätt klara att jobba fram till sin pensionsålder, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank, i ett pressmeddelande.
När 55-plussare varken har råd att sluta jobba eller möjlighet att byta jobb ökar risken för inlåsningseffekter på arbetsmarknaden, något som både skapar ineffektivitet och psykisk ohälsa.
Svensk politik driver linjen att vi ska jobba allt högre upp i åldrarna, med höjd LAS-ålder, och en riktålder för pension som successivt kommer höjas i förhållande till vår ökande medellivslängd.
Swedbanks undersökning visar dock att den svenska arbetsmarknaden inte har anpassat sig till den här politiken.
Dyrt att ta tidig pension
Över hälften av de som är mellan 55 och 65 år uppger i undersökningen att de kommer gå i pension innan de nått sin riktålder, många gånger för att de inte orkar jobba längre.
Madelén Falkenhäll säger att en förtida pension kostar 3 000 och 5 000 kronor i månaden, livet ut. Det är dock många som på grund av att de inte får jobb, tvingas till ofrivillig pensionering.
Även Säkra har räknat på vad det kostar att ta ut sin pension tidigt.
”En privatanställd tjänsteman med 40 000 kronor i månadslön som blir arbetslös vid 60 och tvingas ta ut pension vid 64 år får 19 800 kronor i månaden livet ut”, skriver Dagens PS.
Om personen i exemplet i stället hade kunnat arbeta till 65 år hade pensionen blivit 25 200 kronor, alltså en skillnad på 4 400 kronor i månaden.
Senaste nytt
Även dyrt för samhället
SPP har bearbetat statistik från Statistiska Centralbyrån, SCB, och sett att cirka 7 400 långtidsarbetslösa personer som är över 60 år riskerar att år 2027 behöva ta ut pension innan de uppnått riktåldern, samhällets kostnad för det beräknas till 11,4 miljarder kronor, per år.
”Vi har pratat om ungdomsarbetslöshet i decennier, men nu är det dags att tala klarspråk om åldersdiskriminering, ålderism, och dess förödande konsekvenser för den enskilde, men också för hela samhället. Det är inte bara orättvist. Det är ohållbart att utestänga våra mest erfarna personer från arbetsmarknaden”, sade SPP:s sparekonom Shoka Åhrman i ett pressmeddelande i juni 2025.
”Ålderismen medför betydande samhällskostnader. När färre arbetar fram till riktåldern minskar inbetalningar av skatter och pensionsavgifter. Dessutom blir det ett bortfall av BNP som gruppen äldre i arbetskraften annars hade bidragit med”, fortsatte hon i pressmeddelandet.
Har inte bristande kompetens
För dem som i stället stannar kvar på ett jobb de egentligen inte orkar med kan kostnaden också bli hög, sjukskrivningstalen för äldre ökar ofta i takt med att rörligheten minskar.
”Det behövs bättre möjligheter att byta jobb senare i livet så att även de med krävande arbeten får möjlighet att ställa om, och jobba ihop till en rimlig pension”, säger Madelén Falkenhäll i Swedbanks pressmeddelande.
Att personer som är 55 år och äldre har svårt att byta jobb beror inte på att de har bristande kompetens så det verkar vara deras ålder som arbetsgivare av någon anledning ser som ett problem.
”Brist på kompetens verkar inte vara ett problem, bara 6 procent uppger det som ett hinder. Fördomar mot äldre arbetskraft och att erfarenheten inte värdesätts skulle däremot hindra många från att byta jobb om de ville”, säger Madelén Falkenhäll i Swedbanks pressmeddelande.
Åldersdiskriminering är ett faktum
Åldern som hinder för att byta jobb sent i livet varierar mellan olika branscher och åldersdirksimineringen verkar vara störst inom kontorsjobb och liknande, där upplever 44 procent att arbetsgivare inte vill anställa äldre och att det förekommer fördomar mot äldre arbetskraft.
Inom industrin är det 37 procent som uppger att de upplever denna åldersdiskriminering.
Swedbanks undersökning är bara en i raden som visar att åldersdiskriminering på svenska arbetsplatser är ett faktum.
År 2017 visade en studie att arbetssökande väljs bort redan vid 43 års ålder och år 2024 visade en forskningsrapport från Pluskommisskonen att Sverige är sämst i Norden på att anställa personer som är 55 år och äldre.
Läs mer på E55: Åldersdiskriminering är svår att bevisa och svår att bekämpa
Läs mer på Realtid: Äldre diskrimineras – hundratals jobbansökningar i papperskorgen

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Erfaren journalist både som reporter och redaktör. Bevakar allt som berör Hälsa, Husdjur och den lilla människan för News55.

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.











