E55

Så slår ekonomiska krisen mot djurägare

Det är inte inte bara matpriser för människor som ökat det sista. Foto: Unsplash
Annelie Sandström
Annelie Sandström
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 26 sep. 2022

Maten har blivit betydligt dyrare, inte bara för oss människor. Även för djurägare har den ekonomiska krisen blivit kännbar. Det rapporterar Dagens PS.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Inflationen drabbar även maten för våra husdjur. Elpriser, fraktpriser och den svaga kronan spelar in för foderproducenterna. När det gäller exempelvis hundmat så ser man prisökningar på omkring tio procent. Samtidigt ökar kostnader för kurser och veterinärbesök. Detta gör att långt ifrån alla har råd med husdjur när hushållsekonomin redan är hårt pressad som det är.

Det kostar 1 700 kronor för att få en veterinär att kolla i ett öra på hunden. Snart är det bara höginkomsttagare som har råd att ha hund, menar Marina Sööder på kenneln Thornbreakers, skriver Dagens PS.

ANNONS

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annelie Sandström
Annelie Sandström

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

Annelie Sandström
Annelie Sandström

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS