E55

FI:s råd: Håll koll på avgiften i fondsparandet

fondsparande
Håll koll på avgifterna i ditt fondsparande. Hundratusentals kronor kan stå på spel över tid, varnar Finansinspektionen. (Foto: Henrik Montgomery/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 28 okt. 2025Publicerad: 28 okt. 2025

Det svenska fondsparandet är utbrett men två av fem svenskar har svårt att förstå hur mycket som totalt går till avgifter i sparandet, enligt undersökningar av Finansinspektionen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Tillsynsmyndigheten konstaterar att avgiften för olika fonder kan variera stort. Det gör det än viktigare för fondsparare att vara prismedveten.

Men samtidigt som nästan alla svenska hushåll sparar i fonder direkt eller via pensionen upplever många att det är svårt att få grepp om kostnaderna i fondsparandet.

Två av tre fondsparare uppger det, visar FI-undersökningar.

Hundratusentals kronor kan stå på spel i fondsparandet

”Håll koll på vad du betalar i fondavgift. Det är särskilt viktigt i ett långsiktigt sparande. En procentenhets skillnad i avgift kan innebära hundratusentals kronor mindre i plånboken på 30 år”, säger Moa Langemark, konsumentskyddsekonom på Finansinspektionen, i ett pressmeddelande.

Som exempel kan skillnaden mellan att spara 2 000 kronor i månaden i en fond som kostar 1,3 procent, och att spara i en fond som kostar 0,35 procent, växa till flera hundra tusen kronor på 30 år. 

Ungefär en procents skillnad i avgift blir över tid 229 168 kronor i exemplet ovan, förklarar FI.

Genom att publicera medianavgiften, som beskrivs som den vanligaste avgiften, för ett antal fondtyper vill myndigheten ge dig ett enkelt jämförelsetal som du kan jämföra din fondavgift mot.

För det tredje kvartalet 2025 var medianavgiften följande:

ANNONS
  • Aktivt förvaltade Sverigefonder: 1,30 procent
  • Sverigeindexfonder: 0,20 procent
  • Aktivt förvaltade globalfonder: 1,30 procent
  • Globalindexfonder: 0,35 procent

Missa inte: Trodde hon investerade smart – förlorade 600 000 kronor E55

Läs också: Bästa fonderna – för dig som vågar ta risk DagensPS

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS