E55

Träning och ungdomligt perspektiv hjälper storbossen

Iñaki Ereño, vd för det stora brittiska bolaget Bupa, han säger att daglig träning är nyckeln till hans framgång.
Iñaki Ereño, vd för det stora brittiska bolaget Bupa, han säger att daglig träning är nyckeln till hans framgång. Bilden har beskurits på höjden. (Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0/BUPA Corporate) 
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 23 feb. 2026Publicerad: 23 feb. 2026

Han är 61 och tränar sex dagar i veckan med sin 23-årige son, vars ungdomliga Gen Z perspektiv han har god användning för i sitt jobb som chef för ett stort bolag med 100 000 anställda.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Duscha
Hälsa

Experter: Då är bästa tiden på dygnet att duscha

23 feb. 2026
ren bakterie
Hälsa

Tvättar du dig för ofta? Så påverkar det ditt immunförsvar

20 feb. 2026
En injektionspenna med Mounjaro. Tirzepatid, den verksamma substansen i diabetes- och fetmaläkemedlet Mounjaro, har i en studie visat sig ha effekt mot alkoholberoende.
Hälsa

Mounjaro mot alkoholberoende? Kanske i framtiden

19 feb. 2026
Börje Salming
Hälsa

ALS kan bromsas med cancerteknik – forskare ser nytt hopp

19 feb. 2026
En man i solnedgång. Ensamhet är bara negativ för oss om vi inte själva har valt den och om du känner dig ensam finns det saker du kan göra för att ändra på det.
Hälsa

Du är inte ensam om att känna dig ensam ibland

19 feb. 2026

Iñaki Ereño är vd för Fortune 500-företaget Bupa som har en omsättning på 16,9 miljarder pund, över 206 miljarder kronor, per år, det skriver Fortune.

Han är 61 år, har ett hektiskt schema och måste vara på topp, för att vara det tränar han dagligen och för det tar han hjälp av sin 23-åriga son som är hans personliga tränare.

ANNONS

Iñaki Ereño själv är 61 år, han går till gymet nästan varje dag och han håller jämna steg med generation Z:s tempo.

Bupa är ett stort brittiskt, internationellt hälso- och sjukvårdsföretag som främst är känt som en leverantör av privata sjukförsäkringar, men bolaget driver även en omfattande verksamhet inom vård och omsorg.

Träningen är nyckeln

För att driva Storbritanniens största vårdgivare och betjäna över 37 miljoner kunder världen över behöver Bupas vd hållas ett hektiskt tempot och han menar att hans konsekventa och krävande träningsrutin är nyckeln till långsiktigt bibehållen framgång, både fysiskt och karriärmässigt. 

Spanskfödda Iñaki Ereño berättar att det är hans son som har satt upp hans rutiner åt honom och att sonen också följer dem. De två brukar träna tillsammans med vikter.

”Jag går till gymmet sex gånger i veckan. Jag tränar styrketräning fyra dagar och löpband två dagar. Och ärligt talat, när man är över en viss ålder och har ont i ryggen här och där, så behöver man det”, säger han till Fortune.

Enligt honom handlar träningen dock inte bara om att bli starkare, den hjälper honom också att driva verksamheten och har tillägger att hans son börjar sin karriär medan han själv liksom avslutar sin.

ANNONS

Han tycker att den här generationsklyftan ger honom ett annat perspektiv än styrelsen och säger att till skillnad från de anställda tvekar inte hans son att säga vad han tycker.

ANNONS

Utvecklar hans ledarskap

Och Iñaki Ereño vet att hans son bara vill sin pappas bästa. Han säger att de pratar om gymrelaterade frågor samt om sina liv och han tillägger att han kommer utnyttja sin sons vetande för att specifikt utveckla sin egen ledarskaps- och relationsförmåga. 

”Han jobbar inom banksektorn, så det är en annan bransch, men det är mer på den personliga sidan (jag får råd om) hur jag ska interagera med mina kollegor. En av de poänger han förstärker, vilket jag uppskattar, är att alla inte är likadana”, säger Iñaki Ereño till Fortune.

Han börjar dagen med en kopp svart kaffe vid 06:30 sen kollar han igenom sex tidningar på sin Ipad, tre engelska och tre spanska, innan han tar tunnelbanan till kontoret.

Vid åtta på morgonen börjar dagens möten och enligt Iñaki Ereño pågår de hela dagen fram till klockan 18:00, det ena tar vid när det andra är slut.

När arbetsdagen är slut tar han en mental paus genom att tillbringar lite tid med sig själv och reflektera lite över dagen och kanske svara på några mejl. 

Ett normalt liv

Förutom att styrketräna går han även mycket varje dag och de dagar Londonvädret tillåter går han hela vägen hem från kontoret, det är en promenad som tar 50 minuter.

ANNONS

Varje kväll går han till gymet för ett träningspass med sin son, sedan handlar han i den lokala livsmedelsbutiuken, äter, tittar på tv och så fortsätter det.

Han har fått ett kompensationspaket värt flera miljoner pund och bor i en lyxig lägenhet i Soho, men enligt honom lever han ett normalt liv, något han tycker är nödvändigt när man driver ett Fortune 500-bolag med över 100 000 anställda.

”Mina beslut påverkar många människor”, säger han till Fortune.

Han menar att det att leva ett så stabilt liv som möjligt, motionera och hålla sig jordad är det ramverk som håller honom mentalt frisk och i stånd att leda med tydlighet under press.

Andra chefer som tränar

Det inte en lyxförmån för chefer att avsätta tid för träning, det håller några av världens mäktigaste chefer i toppform.

Disneys avgående chef Bob Iger är i 70-årsåldern, men han går upp 04:00 varje morgon och tränar i minst 45 minuter och han säger också att det är avgörande för hans framgång.

”Att hålla mig i form och ha uthållighet är avgörande för mig; det är att äta bra och träna. Att bara ta hand om min kropp och mitt sinne är verkligen viktigt, jag skulle inte kunna göra det här jobbet om jag inte var i någon form av fysisk och mental hälsa”, sade han i podcasten In Good Company.

Starbucks vd Brian Niccol och Chipotles vd Scott Boatwright står redan vid fem på morgonen sida vid sida och lyfter vikter.

ANNONS

De driver rivaliserande snabbmatskedjor, men de flesta morgnar börjar dessa miljonärschefer tillsammans på gymet. De diskuterar AI-trender, preoteinrika menyer och får nya perspektiv på affärsidéer.

Brian Chesky, Airbnbs grundare och vd har berättat för Fortune att han börjar varje morgon med lätt konditionsträning vid 8:30-tiden, antingen på sin kontitionsmaskin eller med en promenad med hunden.

Lär mer på E55: Forskare: Rätt träning kan förlänga livet

Läs mer på Dagens PS: Gen Z lägger stora pengar på ny träningstrend

Läs mer på Realtid: Träningskläder på jobbet? Kontoret blir än mer avslappnat

CC BY-SA 4.0




ANNONS


Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

ANNONS
Vinterfolk kör Volkswagen. Proffs som nybörjare.

Extrautrustad med smarta funktioner och nya detaljer. Elegant och modernt uttryck med ett omfattande exteriörpaket. Läs mer om ID.4 Pro Sweden Olympic Edition här!

Se erbjudandet här!
ANNONS
mobile
desktop